Home Chemistry Chemical Classification of Matter|| chemistry notes odia

Chemical Classification of Matter|| chemistry notes odia

0
378

Chemical Classification of Matter ବିଷୟ ଏବଂ ଏହାର ସ୍ଥିତି |

ବିଷୟ

ବସ୍ତୁ ହେଉଛି ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ଯାହାର ଜନସଂଖ୍ୟା ଅଛି ଏବଂ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରେ | ଯେତେବେଳେ ଏକ ପଦାର୍ଥ ପଦାର୍ଥର ଗୋଟିଏ ଅବସ୍ଥାରୁ ଅନ୍ୟ ଅବସ୍ଥାକୁ ଯାଏ, ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବା ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କୁହାଯାଏ |

ପଦାର୍ଥର ଶ୍ରେଣୀକରଣର ଦୁଇଟି ମୁଖ୍ୟ ବର୍ଗ ହେଉଛି ଶାରୀରିକ ବର୍ଗୀକରଣ ଏବଂ ରାସାୟନିକ ବର୍ଗୀକରଣ |
ଶାରୀରିକ ବର୍ଗୀକରଣ: କଠିନ, ତରଳ, ଗ୍ୟାସ୍ ଏବଂ ପ୍ଲାଜମା |
ରାସାୟନିକ ବର୍ଗୀକରଣ: ଶୁଦ୍ଧ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ମିଶ୍ରଣ |

ପଦାର୍ଥର ଶାରୀରିକ ବର୍ଗୀକରଣ |

କଠିନ |

  • କଠିନଗୁଡିକ ସ୍ଥିର ଆକୃତି, ସ୍ଥିର ଭଲ୍ୟୁମ୍ ଥିବା ବିଷୟ ଏବଂ ସଙ୍କୋଚନ କରିବା ପ୍ରାୟ ଅସମ୍ଭବ |
  • କଠିନ କଣିକା ଗୁଡ଼ିକରେ ଗଠିତ ଯାହା ପରସ୍ପରର ଅତି ନିକଟ ଅଟେ |
  • ଏହା କେବଳ ବଳ ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର ଆକୃତି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବ, ଯେପରି ଭାଙ୍ଗିଗଲା କିମ୍ବା କଟା ହେଲା |
    ଯଥା- ଲୌହ, କୋବାଲ୍ଟ, ଜିଙ୍କ, ନିକଲ୍, ସୁନା, ରୂପା, ରେଡିୟମ୍ ଇତ୍ୟାଦି |

ତରଳ 

  • ତରଳ ପଦାର୍ଥଗୁଡ଼ିକ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭଲ୍ୟୁମ୍ ଥିବା ବିଷୟ କିନ୍ତୁ କୌଣସି ସ୍ଥିର ଆକୃତି ନାହିଁ – ସେମାନେ ପାତ୍ରର ଆକୃତି ନିଅନ୍ତି | ତରଳ ପଦାର୍ଥଗୁଡିକ ସଙ୍କୋଚନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର |
  • ତରଳ ପଦାର୍ଥଗୁଡିକ ଉଚ୍ଚ ଶକ୍ତି କଣିକା ଦ୍ୱାରା ଗଠିତ, ଯାହା ସେମାନଙ୍କର ପାରସ୍ପରିକ ଆକର୍ଷଣର ଶକ୍ତିକୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ସ୍ୱାଧୀନ ଭାବରେ ଗତି କରେ |
  • ଯଦି ତାପମାତ୍ରା ଏବଂ ଚାପ ସ୍ଥିର ଥାଏ ତେବେ ଭଲ୍ୟୁମ୍ ନିଶ୍ଚିତ ଅଟେ |
     
  • ତରଳ ପଦାର୍ଥ ପାଇଁ ଆକର୍ଷଣର ଆନ୍ତ – ମଲିକୁଲାର ଶକ୍ତି କଠିନ ପଦାର୍ଥ ଅପେକ୍ଷା ଦୁର୍ବଳ |
        
  • ଯଥା -ପାର୍ଶ୍ୱ, ବ୍ରୋମିନ, ପାଣି, କ୍ଷୀର |

ଗ୍ୟାସ୍

ଗ୍ୟାସଗୁଡ଼ିକ ଏକ ସ୍ଥିର ଆକୃତି କିମ୍ବା ସ୍ଥିର ପରିମାଣ ନଥିବା ବିଷୟ ଅଟେ | ସେଗୁଡିକ ସଙ୍କୋଚନ କରିବା ଅତି ସହଜ | କେବଳ ଏକ ଗ୍ୟାସ୍ ଏହାର ପାତ୍ରର ଆକୃତି ସହିତ ମେଳ ଖାଇବ ନାହିଁ ବରଂ ପାତ୍ରକୁ ଭରିବା ପାଇଁ ଏହା ବିସ୍ତାର ହେବ |
ଗ୍ୟାସୀୟ ପଦାର୍ଥ ପାଇଁ ଆକର୍ଷଣର ଆନ୍ତ – ମଲିକୁଲାର ଶକ୍ତି ଅଳ୍ପ ଅଟେ |
ଯଥା ଅମ୍ଳଜାନ, ନାଇଟ୍ରୋଜେନ, ହାଇଡ୍ରୋଜେନ, ହିଲିୟମ୍ ଇତ୍ୟାଦି |

  • ପ୍ଲାଜ୍ମା
    ଏକ ପ୍ଲାଜମା ହେଉଛି ଏକ ଆୟନାଇଜଡ୍ ଗ୍ୟାସ୍, ଏକ ଗ୍ୟାସ୍ ଯେଉଁଥିରେ ପରମାଣୁ କିମ୍ବା ଅଣୁରୁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରନ୍ ମୁକ୍ତ କରିବା ଏବଂ ଉଭୟ ପ୍ରଜାତି, ଆୟନ ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରନ୍ ଏକତ୍ର ରହିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଏ |
  • ପ୍ଲାଜମା ବିଦ୍ୟୁଦିକ ଭାବରେ କଣ୍ଡକ୍ଟିଭ୍, ଚୁମ୍ବକୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁଦିକ ସ୍ରୋତ ଉତ୍ପାଦନ କରେ ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁଦିକ ଚୁମ୍ବକୀୟ ଶକ୍ତି ଉପରେ ଦୃଢ଼  ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରେ |
  • 1924 ମସିହାରେ ଆଲବର୍ଟ ଆଇନଷ୍ଟାଇନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଭାରତୀୟ ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ସତ୍ୟେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ବୋଷଙ୍କ କ୍ୱାଣ୍ଟମ ସୂତ୍ର ଆଧାରରେ ଏହି ପଦାର୍ଥର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଥିଲା।
    ତରଳିବା (ତରଳିବା ପଏଣ୍ଟ)

ତରଳିବା ପଏଣ୍ଟ: ଏହା ହେଉଛି ତାପମାତ୍ରା ଯେଉଁଠାରେ ଏକ କଠିନ ତରଳିଯାଏ | ଅପରିଷ୍କାର ଉପସ୍ଥିତିରେ ଏହା କମିଯାଏ | ବରଫର ତରଳିବା ବିନ୍ଦୁ ହେଉଛି 0 ° C କିମ୍ବା 32 ° F |

ବାଷ୍ପୀକରଣ (ଫୁଟିବା ପଏଣ୍ଟ)

  • ଏକ ଉପାଦାନ ହେଉଛି ପରମାଣୁକୁ ନେଇ ଗଠିତ ଏକ ପଦାର୍ଥ ଯେଉଁଥିରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ସମାନ ସଂଖ୍ୟକ ପ୍ରୋଟନ୍ ଥାଏ – ଯଥା ସମାନ ପରମାଣୁ ସଂଖ୍ୟା |
  • ପରମାଣୁ ପ୍ରଣାଳୀ ବ୍ୟବହାର କରି ଏହାକୁ କେବଳ ଅନ୍ୟ ଉପାଦାନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇପାରିବ | ପୃଥିବୀର କ୍ରଷ୍ଟରେ ଅମ୍ଳଜାନ (47%) ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଉପାଦାନ, ତା’ପରେ ସିଲିକନ୍ (28%) ଏବଂ ଆଲୁମିନିୟମ୍ (8%) | ଏହା ତରଳରୁ ଗ୍ୟାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟର ପରିବର୍ତ୍ତନ 
  • ଫୁଟିବା ପଏଣ୍ଟ: ଏହା ହେଉଛି ତାପମାତ୍ରା ଯେଉଁଠାରେ ଏକ ତରଳ ବାଷ୍ପୀଭୂତ ହୁଏ | ସାଧାରଣ ଅବସ୍ଥାରେ ଜଳର ଫୁଟିବା ସ୍ଥାନ ହେଉଛି 100 ° C କିମ୍ବା ସେଠାରେ 118 ଟି ଉପାଦାନ ଅଛି ଯାହା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରଥମ 94 ଟି ପୃଥିବୀରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ଘଟିଥାଏ ଏବଂ ଅବଶିଷ୍ଟ 24 ଟି ସିନ୍ଥେଟିକ୍ ଉପାଦାନ ଅଟେ |
     

ପଦାର୍ଥର ରାସାୟନିକ ବର୍ଗୀକରଣ |

ଶୁଦ୍ଧ ପଦାର୍ଥ 

  • ଏକ ପଦାର୍ଥ ଯାହା କେବଳ ଗୋଟିଏ ପ୍ରକାରର କଣିକାକୁ ନେଇ ଗଠିତ | ଏକ ଶୁଦ୍ଧ ପଦାର୍ଥର ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ସୁନା, ଅମ୍ଳଜାନ ଏବଂ ଜଳ |
  • ଏହା ଏକ ଉପାଦାନ କିମ୍ବା ଜୌଗିକ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏକ ଶୁଦ୍ଧ ପଦାର୍ଥର ରଚନା ଭିନ୍ନ ନୁହେଁ |
  • ପରମାଣୁ ହେଉଛି ଏକ ଉପାଦାନର ସର୍ବନିମ୍ନ ପରିମାଣ | ଏହା ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟସ୍ ନାମକ ଏକ ଘନ କୋର୍ ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରନ୍ କକ୍ଷପଥ ଦ୍ୱାରା ଅଧିକୃତ ବାହ୍ୟ ଶେଲ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ | ପ୍ରୋଟନ୍ ଏବଂ ନିଉଟ୍ରନ୍ ଗଠିତ ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟସ୍ ପରମାଣୁର କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅଛି | ନ୍ୟୁଟ୍ରନ୍ ନିରପେକ୍ଷ ଥିବାବେଳେ ପ୍ରୋଟନ୍ ଗୁଡିକରେ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ବୈଦୁତିକ ଚାର୍ଜ ଥାଏ |
  • ମଲିକ୍ୟୁଲ୍ ହେଉଛି ଦୁଇ ବା ଅଧିକ ପରମାଣୁ ଯାହା ରାସାୟନିକ ଭାବରେ ମିଳିତ | ଡାଏଟୋମିକ୍ ଅଣୁଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି (H2) ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍, (N2) ନାଇଟ୍ରୋଜେନ୍, (O2) ଅମ୍ଳଜାନ, (F2) ଫ୍ଲୋରାଇନ୍, (Cl2) କ୍ଲୋରାଇନ୍, (I2) ଆୟୋଡିନ୍ ଏବଂ (Br2) ବ୍ରୋମାଇନ୍ |
  • ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟେବୁଲରେ, ତିନୋଟି ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରକାରର ଉପାଦାନ ଅଛି ଯାହା ଧାତୁ, ଅଣ-ଧାତୁ ଏବଂ ମେଟାଲଏଡ୍ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ଧାତୁଗୁଡ଼ିକ ସାଧାରଣତ sh ଚକଚକିଆ, ନମନୀୟ ଏବଂ କଠିନ | ଧାତୁଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ବିଦ୍ୟୁତର ଭଲ କଣ୍ଡକ୍ଟର | ଯଥା ସୁନା, ରୂପା, ଲୁହା ଇତ୍ୟାଦି |
  • ଅଣ ଧାତୁ ଗରମ କିମ୍ବା ବିଦ୍ୟୁତ୍କୁ ଭଲ ଭାବରେ ପରିଚାଳନା କରେ ନାହିଁ | ଅଣ-ଧାତୁଗୁଡ଼ିକ ସାଧାରଣତ ଭଗ୍ନ ଏବଂ ସହଜରେ ଆକୃତିରେ ଗଢାଯାଏ ନାହିଁ | ଯଥା ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍, କାର୍ବନ୍ ଇତ୍ୟାଦି |
        
  • ମେଟାଲଏଡ ଉଭୟ ଧାତୁ ଏବଂ ଅଣ ଧାତୁର ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ବାଣ୍ଟିଥାଏ ଏବଂ ଏହାକୁ ସେମିମେଟାଲ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ମେଟାଲଏଡଗୁଡିକ ସାଧାରଣତ ସେମି କଣ୍ଡକ୍ଟର, ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ସେମାନେ ଉଭୟ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଇନସୁଲେଟ୍ କରନ୍ତି ଏବଂ ପରିଚାଳନା କରନ୍ତି | ଯଥା ସିଲିକନ୍, ବୋରନ୍, ଇତ୍ୟାଦି |

ଯୌଗିକ 

  • ଏହା ଦୁଇ କିମ୍ବା ଅଧିକ ଭିନ୍ନ ପରମାଣୁକୁ ନେଇ ରାସାୟନିକ ଭାବରେ ପରସ୍ପର ସହିତ ବନ୍ଧା |
  • ରାସାୟନିକ ଉପାୟରେ ଏହା ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ | ଏହା ହୁଏତ ସରଳ ଜୌଗିକରେ, ଏହାର ଉପାଦାନରେ କିମ୍ବା ଦୁଇଟିର ମିଶ୍ରଣରେ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇପାରେ | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଜଳ (H2O) ହେଉଛି ଏକ ଯୌଗିକ, ଦୁଇଟି ଉପାଦାନ, ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ (H) ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନ (O) | ଜୌଗିକଗୁଡିକ ଦୁଇଟି ମୁଖ୍ୟ ଶ୍ରେଣୀରେ ବିଭକ୍ତ: ଜୈବିକ  ଯୌଗିକ ଏବଂ ଅଜବିକ ଜୌଗିକ |

ମିଶ୍ରଣ ବା ଅପରିଷ୍କାର ପଦାର୍ଥ |

ଏହା ଏକ ବାସ୍ତୁ ପ୍ରଣାଳୀ ଯାହାକି ଦୁଇ କିମ୍ବା ଅଧିକ ଭିନ୍ନ ପଦାର୍ଥରେ ଗଠିତ ଯାହା ମିଶ୍ରିତ କିନ୍ତୁ ରାସାୟନିକ ଭାବରେ ମିଳିତ ହୋଇନଥାଏ | ସମଲିଙ୍ଗୀ ମିଶ୍ରଣ: ରଚନାରେ ଏହା ଅପେକ୍ଷାକୃତ ସମାନ; ମିଶ୍ରଣର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଂଶ ଅନ୍ୟ ଅଂଶ ପରି | ହେଟେରୋଜିନସ୍ ମିଶ୍ରଣ: ଏହା ଏକ ମିଶ୍ରଣ, ଯାହାର ରଚନା ନମୁନା ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥିତିରୁ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ |

ମିଶ୍ରଣର ବିଭିନ୍ନ ପୃଥକ ପ୍ରକ୍ରିୟା |

  • ଅବତରଣ ହେଉଛି ଏକ ତରଳ ପଦାର୍ଥରୁ ଏକ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ କଠିନକୁ ପୃଥକ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଯେଉଁଥିରେ ଏହାକୁ ପାତ୍ରର ତଳ ଭାଗରେ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇ ଏହାକୁ ସ୍ଥଗିତ କରାଯାଇଥାଏ | ଯଦି ଏହା କଠିନକୁ ଛାଡି ତରଳ of ାଳିବା ସହିତ ଜଡିତ ହୁଏ, ତେବେ ଏହାକୁ କ୍ଷୟ କୁହାଯାଏ |
  • ତରଳ ପଦାର୍ଥରୁ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ କଠିନକୁ ପୃଥକ କରିବା ପାଇଁ ଫିଲ୍ଟରେସନ୍ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |
  • ଦ୍ରବଣକୁ ବାଷ୍ପୀଭୂତ କରି ଦ୍ରବଣରୁ ଦ୍ରବୀଭୂତ କଠିନ ପଦାର୍ଥଗୁଡିକ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ବାଷ୍ପୀକରଣ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ସଲ୍ୟୁଟ୍ “ତରଳିଯାଏ” ଏବଂ ପଛରେ ଛାଡି ଦିଆଯାଏ |
  • କ୍ରିଷ୍ଟାଲାଇଜେସନ୍ ହେଉଛି ବାଷ୍ପୀକରଣ କୌଶଳର ଏକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ରୂପ ଯେଉଁଥିରେ ସଲ୍ୟୁଟର ସ୍ଫଟିକଗୁଡିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ ହୁଏ |
     
    ଦ୍ରବଣରୁ ବାଷ୍ପୀଭୂତ ହୋଇ ସମାଧାନରୁ “ବିଲୋପ” ପ୍ରକ୍ରିୟା |
  • ଡିଷ୍ଟିଲେସନ୍ ହେଉଛି ଦ୍ରବଣର ବାଷ୍ପ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଦ୍ରବୀଭୂତ କଠିନ ଧାରଣ କରିଥିବା ଏକ ସମାଧାନକୁ ଗରମ କରିବା ଏବଂ ତାପରେ ତରଳ ଫେରାଇବା ପାଇଁ ବାଷ୍ପକୁ ଥଣ୍ଡା କରିବା |
  • ସବ୍ଲିମିସନ୍ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଯେଉଁଥିରେ କିଛି କଠିନ, ଗରମ ଉପରେ, ତରଳ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଦେଇ ନ ଯାଇ ସିଧାସଳଖ ବାଷ୍ପରେ ପରିଣତ ହୁଏ | ଏହି କୌଶଳ କଠିନ ମିଶ୍ରଣକୁ ପୃଥକ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରେ, ଯାହା ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ସବ୍ଲିମିସନ୍ ହୋଇପାରେ | ତାପରେ ବାଷ୍ପଗୁଡିକ ଅଲଗା ଅଲଗା ଥଣ୍ଡା ହୋଇଯାଏ |
  • ନିଷ୍କାସନ ହେଉଛି ଏକ ମିଶ୍ରଣରୁ ଦ୍ରବୀଭୂତ ଉପାଦାନକୁ ବିସର୍ଜନ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ କଠିନ ପାଇବା ପାଇଁ ସମାଧାନର ଚିକିତ୍ସା |
  • ଚୁମ୍ବକୀୟ ପୃଥକତା ଲୁହା ଫିଲିଙ୍ଗ୍ଗୁଡ଼ିକର ପୃଥକତା ଦ୍ୱାରା ଉଦାହରଣ |
  • କ୍ରୋମାଟୋଗ୍ରାଫି ହେଉଛି ପୃଥକତାର ଏକ ଉନ୍ନତ କୌଶଳ ଯେଉଁଥିରେ ଏକ ମିଶ୍ରଣର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣର ସମ୍ପତ୍ତି (ପ୍ରବାହର ବିଭିନ୍ନ ହାର) ବ୍ୟବହାର କରି ପରସ୍ପରଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇଥାନ୍ତି |
  • ଭଗ୍ନାଂଶ ଡିଷ୍ଟିଲେସନ୍ ହେଉଛି ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଡିଷ୍ଟିଲେସନ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦ୍ୱାରା ଦୁଇ କିମ୍ବା ଅଧିକ ଦୁର୍ବଳ ତରଳ ପଦାର୍ଥକୁ ପୃଥକ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଯେଉଁଥିରେ ଡିଷ୍ଟିଲେଟ୍ ଗୁଡିକ ବିଭିନ୍ନ ଫୁଟିବା ପଏଣ୍ଟ ଥିବା ଭଗ୍ନାଂଶ ଭାବରେ ସଂଗୃହିତ ହୋଇଥାଏ | ଏହି ପଦ୍ଧତି ଦ୍ୱାରା ତରଳ ପଦାର୍ଥର ପୃଥକତା ସେମାନଙ୍କ ଫୁଟିବା ପଏଣ୍ଟରେ ଥିବା ପାର୍ଥକ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାରିତ |
  • ଓଲଟା ଓସୋମୋସିସ୍ (RO) ହେଉଛି ଏକ ସଲିପର୍ ଏକାଗ୍ରତାର ଏକ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଏକ ସେମିପର୍ମିଏବଲ୍ ମେମ୍ବ୍ରେନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କମ୍ ସଲ୍ୟୁଟ୍ ଏକାଗ୍ରତା ଅଞ୍ଚଳକୁ ଏକ ଓସମୋଟିକ୍ ଚାପରୁ ଅଧିକ ଚାପ ପ୍ରୟୋଗ କରି ଏକ ଦ୍ରବଣକୁ ବାଧ୍ୟ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା |

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here