Home Biology Classification of Organism in Odia || Science Biology notes odia

Classification of Organism in Odia || Science Biology notes odia

0
429

Classification of Organism in Odia || Science Biology notes odia 

  • ଜୀବମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରେଣୀଭୁକ୍ତ କରକୁ ଟ୍ୟାକ୍ସୋନୋମି କୁହାଯାଏ (ଟ୍ୟାକ୍ସିର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ନାମୋସ୍ ପଦ୍ଧତି)
  • ଆଧୁନିକ ଟ୍ୟାକ୍ସୋନୋମିକ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ସ୍ୱିଡିଶ୍ ଉଦ୍ଭିଦ ବିଜ୍ଞାନୀ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଥିଲା କାରୋଲସ୍ (କାର୍ଲ) ଲିନିୟସ୍ (1707-1788) 
  • ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଜାତି ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନିବା ଏବଂ ଭିନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ସେ ଜୀବମାନଙ୍କର ସରଳ ଶାରୀରିକ ଗୁଣ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ ଏବଂ ଜେନେଟିକ୍ସ ଉପରେ ଆଧାରିତ |
  • ସେ ଟ୍ୟାକ୍ସୋନୋମି ପାଇଁ ଗୋଷ୍ଠୀର ଏକ ହାଇରାର୍କି ବିକାଶ କରିଥିଲେ |
    ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀଗୁଡିକ ଟ୍ୟାକ୍ସ (ଏକକ: ଟ୍ୟାକ୍ସନ୍) ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା |

ଏହା କ୍ରମିକ କ୍ରମରେ ଅଛି:

1. ରାଜ୍ୟ
2. ଫିଲମ୍ 
3. କ୍ଲାସ୍
4. ଅର୍ଡର 
5. ପରିବାର
6. ଜେନସ୍
7. ପ୍ରଜାତିଗୁଡିକ

ସମସ୍ତ ଜୀବକୁ ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି:

1. ପଶୁରାଜ୍ୟ (ଆନିମଲିଆ)
2. ଉଦ୍ଭିଦ ରାଜ୍ୟ (ପ୍ଲାଣ୍ଟେ)
3. ଫୁଙ୍ଗି ରାଜ୍ୟ (ଫୁଙ୍ଗୀ)
4. ପ୍ରୋଟିଷ୍ଟ ରାଜ୍ୟ (ପ୍ରୋଟିସ୍ତା)
5. ମୋନେରାନ୍ ରାଜ୍ୟ (ମୋନେରା)

ଆନିମଲିଆ କିମ୍ବା ମେଟାଜୋଆ (Animalia or Metazoa)

  • ‘ପଶୁ’ ଶବ୍ଦଟି ଲାଟିନ୍ ଶବ୍ଦ ପ୍ରାଣୀରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ‘ନିଶ୍ୱାସ ନେବା’ |
    ପଶୁମାନେ ଇଉକାରିଓଟିକ୍, ମଲ୍ଟିସେଲୁଲାର୍ ଏବଂ ହେଟେରୋଟ୍ରଫିକ୍ ଜୀବ ଅଟନ୍ତି |
  • ମାଇଟୋକଣ୍ଡ୍ରିଆ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ଏକାଧିକ କୋଷ ଅଛି ଏବଂ ସେମାନେ ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଜୀବ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି |
  • ହେବିଟାଟ  – ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରାଣୀ ସମୁଦ୍ରରେ ବାସ କରନ୍ତି, କମ୍ ଜଳ ମଧୁର ଜଳରେ ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ ସ୍ଥଳଭାଗରେ ମଧ୍ୟ କମ୍ ଦେଖାଯାଏ | ପୃଥିବୀରେ ପ୍ରାୟ 9 ରୁ 10 ନିୟୁତ ପ୍ରାଣୀ ପ୍ରଜାତି ବାସ କରନ୍ତି | କେବଳ 800,000 ପ୍ରଜାତି ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି |

କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୋଷ୍ଠୀ ନିମ୍ନରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ |

ଫିଲିମ୍ ପୋରିଫେରା – ସେଗୁଡ଼ିକ ଆଦିମ ଜୀବ, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୁଣିଆ ପାଣି ସ୍ପଞ୍ଜ | ସେମାନଙ୍କର ଅଙ୍ଗ କିମ୍ବା ସ୍ନାୟୁ କୋଷ କିମ୍ବା ମାଂସପେଶୀ କୋଷ ନାହିଁ | ପ୍ରାୟ 8,000 ପ୍ରଜାତି ଆଜି ବିଦ୍ୟମାନ ଅଛନ୍ତି | ଯଥା ସାଇକନ୍, ଇଉସପୋଙ୍ଗିଆ, ସ୍ପୋଙ୍ଗିଲା |

Phylum Coelentrata (Cnidaria) – ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ ଜେଲି-ମାଛ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ନିମ୍ନ ଜଳଜୀବ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ | ପ୍ରାୟ 15,000 ପ୍ରଜାତି ଆଜି ବିଦ୍ୟମାନ ଅଛନ୍ତି | ଯଥା ଆରେଲିଆ, ଆଡାମସିଆ |

Phylum Platyhelminthes – ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ ସମତଳ ପୋକକୁ ନେଇ ଗଠିତ | ସେମାନେ ଉଭୟ ସାମୁଦ୍ରିକ ଏବଂ ମଧୁର ଜଳ ବାସସ୍ଥାନରେ ବାସ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ପ୍ରାୟତ ପଶୁମାନଙ୍କଠାରେ ମିଳୁଥିବା ଏଣ୍ଡୋପାରାଜାଇଟ୍ | ଯଥା ଟେନିଆ, ଫାସିକୋଲା |

Phylum Aschelmeinthes – ଏହା ଗୋଲାକାର ପୋକର ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ପରଜୀବୀ | ଏହି ଫାଇଲମ୍ ପ୍ରାୟ 80,000 ପରଜୀବୀ ପୋକକୁ ନେଇ ଗଠିତ |

Phylum Annelida – ସେମାନେ ଜଳ, ପୃଥିବୀସ୍ଥଳରେ ଉପସ୍ଥିତ ଏବଂ ପ୍ରକୃତିରେ ମୁକ୍ତ-ଜୀବନ୍ତ ବା ପରଜୀବୀ | ଏହି ଫାଇଲମ୍ ସେଗମେଣ୍ଟେଡ୍ ପୋକକୁ ନେଇ ଗଠିତ | ଯଥା ପୃଥିବୀ କୀଟ, ଲିଚ ଇତ୍ୟାଦି |

ଫିଲମ୍ ଆର୍ଥ୍ରୋପୋଡା – ଏହା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ ଫାଇଲମ୍ ଯାହା କୀଟପତଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଗଠିତ | ଆଜି ସେଠାରେ 1 ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଜାତିର କୀଟ ଅଛନ୍ତି। ଯଥା ପଙ୍ଗପାଳ, ପ୍ରଜାପତି, ବିଛା, ପ୍ରବଣ |

Phylum Mollusca – ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଫାଇଲମ୍ | ସେଗୁଡ଼ିକ ପୃଥିବୀ ଏବଂ ଜଳୀୟ | ଯଥା ପିଲା, ଅକ୍ଟୋପସ୍ |

Phylum Echinodermata – ଏହା ସମୁଦ୍ର ତାରା ଏବଂ ସମୁଦ୍ର କୂଳକୁ ନେଇ ଗଠିତ | ସେଠାରେ ପ୍ରାୟ 6,000 ପ୍ରଜାତି ଅଛି | ଯଥା ଆଷ୍ଟେରିଆ, ଓଫିଉରା |

Phylum Chordata – ଏହି ଫାଇଲମ୍ ର ପଶୁମାନଙ୍କର ଯୋଡି ହୋଇଥିବା ଫାରିନେଜାଲ୍ ଗିଲ୍ ସ୍ଲାଇଟ୍ ର ଉପସ୍ଥିତିର ଏକ ଵୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଅଛି | ମେରୁଦଣ୍ଡୀ ନାମକ ଏହି ଫିଲମ୍ ଉନ୍ନତ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ମାଛ, ଜୀବଜନ୍ତୁ, ସରୀସୃପ, ପକ୍ଷୀ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ଉଦ୍ଭିଦ ରାଜ୍ୟ (Plantae)

କିଙ୍ଗ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟେକୁ ମଲ୍ଟିକେଲୁଲାର୍, ଅଟୋଟ୍ରୋଫିକ୍ ଇଉକାରିଓଟ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରାଯାଇପାରେ, ଯାହା ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍ ପରିଚାଳନା କରେ | ଏହି ପରିବାରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ପ୍ରକୃତ ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟସ୍ ଏବଂ ଉନ୍ନତ ମେମ୍ବ୍ରେନ୍ ବନ୍ଧା ଅର୍ଗାନେଲ୍ସକୁ ନେଇ ଗଠିତ |

କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୋଷ୍ଠୀ ନିମ୍ନରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ |

ଫିଲିମ୍ ବ୍ରାଇଫୋଟା – ଏଗୁଡ଼ିକ ଅଣ-ଭାସ୍କୁଲାର୍ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପ୍ଲାଣ୍ଟ, ଯେଉଁଥିରେ କୌଣସି ପରିଚାଳନାକାରୀ ଟିସୁ ନାହିଁ | ଯଥା ମୋସ୍, ଲିଭରୱର୍ଟସ୍, ହର୍ନୱର୍ଟସ୍ ଇତ୍ୟାଦି |

Phylum Pteridophytae – ଏଗୁଡ଼ିକ ବିହନହୀନ ଭାସ୍କୁଲାର ଉଦ୍ଭିଦ, ଯେଉଁଥିରେ ଭାସ୍କୁଲାର ଟିସୁ ଥାଏ କିନ୍ତୁ ମଞ୍ଜି ଉତ୍ପାଦନ କରେ ନାହିଁ | ଯଥା ଘୋଡା, ଫର୍ନସ୍ ଏବଂ କ୍ଲବ୍ ମୋସ୍ |

Phylum Angiosperms – ଏଗୁଡ଼ିକ ଫୁଲ ଗଛ, ଯାହା ଏକ ସଂରକ୍ଷଣ ସଂରଚନା ମଧ୍ୟରେ ମଞ୍ଜି ବିକଶିତ କରେ | ଯଥା ଗଛ, ଶାଳ, ଦ୍ରାକ୍ଷାଲତା ଏବଂ ଫୁଲ |

Phylum Gymnosperms – ଏଗୁଡ଼ିକ ଅବିଭାଜିତ ମଞ୍ଜି ସହିତ ଫୁଲ ନଥିବା ଉଦ୍ଭିଦ, ଯାହା ଏକ ଆବଦ୍ଧ ସଂରଚନାରେ ଉପସ୍ଥିତ | ଯଥା ଖଜୁରୀ, କାର୍ପେଟ୍ ଲନ୍ ଇତ୍ୟାଦି |

ଫୁଙ୍ଗି  (fungue)

  • କବକ ହେଉଛି ଇଉକାରିଓଟିକ୍ ଜୀବ | ସେଗୁଡ଼ିକ ଅଣ-ଭାସ୍କୁଲାର ଜୀବ |
  • ସେମାନେ ସ୍ପୋରସ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଜନନ କରନ୍ତି | ପ୍ରଜାତି ଏବଂ ଅବସ୍ଥା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ଉଭୟ ଯୌନ ଏବଂ ସମଲିଙ୍ଗୀ ସ୍ପୋରସ୍ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇପାରେ |
  • ସେଗୁଡ଼ିକ ସାଧାରଣତ-ଅଣ-ଗତିଶୀଳ | ଫୁଙ୍ଗିର ଘଟଣା ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରେ | ପିଢ଼ିର ପରିବର୍ତ୍ତନ କବକର ଶାକାହାରୀ ଶରୀର ହୋଇପାରେ |
  • ୟୁନିକେଲୁଲାର୍ ବା ହାଇଫୋ ନାମକ ମାଇକ୍ରୋସ୍କୋପିକ୍ ଥ୍ରେଡ୍ ଗଠିତ | କୋଷ ପ୍ରାଚୀରର ଗଠନ ଉଦ୍ଭିଦ ସହିତ ସମାନ କିନ୍ତୁ ରାସାୟନିକ ଭାବରେ ଫଙ୍ଗି ସେଲ୍ କାନ୍ଥ ଚିଟିନ୍ ଦ୍ୱାରା ଗଠିତ |

କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୋଷ୍ଠୀ ନିମ୍ନରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ |

ଫିଲମ୍ ଆସ୍କୋମାଇକୋଟା: ସାକ୍ ଫଙ୍ଗି – ସାକ-ଫଙ୍ଗି ଛୋଟ କପ୍ ଆକୃତିର ଥଳିରେ ଆସୋର ନାମକ ସ୍ପୋରସ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରେ, ତେଣୁ ନାମ ଆସ୍କୋମାଇକୋଟା | ଯଥା ଆସ୍ପର୍ଗିଲସ୍, କ୍ଲାଭିସେପ୍ସ, ନ୍ୟୁରୋସ୍ପୋରା |

Phylum Basidiomycota: କ୍ଲବ ଫୁଙ୍ଗୀ – ମଶରୁମ୍, ପଫ୍-ବଲ୍, ସ୍ମଟସ୍, ଏବଂ ଟାଡଷ୍ଟୁଲ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ବାସିଡିୟମ୍ ନାମକ ଏକ କ୍ଲବ୍ ଆକୃତିର ସ୍ପୋର କେସ୍ ଉପରେ ସ୍ପୋରସ୍ ବହନ କରାଯାଏ | ଯଥା ଅଗରିକସ୍ (ମୂଷା), ଉଷ୍ଟିଲାଗୋ (ସ୍ମଟ୍), ଏବଂ ପୁକ୍ସିନିଆ (କଳଙ୍କ ଫଙ୍ଗସ୍) |

Phylum Zygomycota: 
– ଏହି କବକଗୁଡିକ ସାଧାରଣତ ପନିର, ରୁଟି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷୟକାରୀ ଖାଦ୍ୟରେ ମିଳିଥାଏ | ସେଗୁଡ଼ିକ ଜାଇଗୋଟ୍ ଗଠନ କରୁଥିବା କବକ, ତେଣୁ ନାମ ଜାଇଗୋମାଇକୋଟା | ସ୍ପୋରଙ୍ଗିୟମ୍ ନାମକ ଗୋଲାକାର ଆକାରରେ ସ୍ପୋରସ୍ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ | ଯଥା ମକୋର, ରିଜୋପସ୍ (ରୁଟି ଛାଞ୍ଚ) ଏବଂ ଆଲବୁଗୋ |

Phylum Deuteromycota: ଅପରିପକ୍ୱ କବକ – ଏହି ଜୀବଗୁଡିକ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କବକ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା କାରଣ ସେମାନଙ୍କର ଯୌନ ପ୍ରଜନନ ଅଭାବ | ସେମାନେ କନିଡିଆ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା ସମଲିଙ୍ଗୀ ସ୍ପୋର ଦ୍ୱାରା ପୁନ ପ୍ରବୃତ୍ତି କରନ୍ତି | ଅଧିକାଂଶ କବକ ମଣିଷ ପାଇଁ ରିଙ୍ଗୱର୍ମ, ଆଥଲେଟ୍ଙ୍କ ପାଦ ପରି ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରେ | ଯଥା ବିକଳ୍ପ, କଲେଟୋଟ୍ରିଚମ୍ ଏବଂ ଟ୍ରାଇକୋଡର୍ମା |

ପ୍ରୋଟିଷ୍ଟ ରାଜ୍ୟ (ପ୍ରୋଟିସ୍ତା) Protist Kingdom (Protista)

  • ସେଗୁଡ଼ିକ ଏକକ-କକ୍ଷ, ଇଉକାରିଓଟ୍ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟତ a ଜଳଜାତୀୟ |
  • ଏଥିରେ ଡାଏଟୋମ୍, ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଆଲଗା, ଇଗ୍ଲେନା ଏବଂ ଆମୋଜା, ପାରାମେସିୟମ୍ ପ୍ଲାଜାମୋଡିୟମ୍ ଇତ୍ୟାଦି ପ୍ରୋଟୋଜୋନ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |
  • ଏହି କିଙ୍ଗଡମ ରେ, କୋଷ କାନ୍ଥଗୁଡ଼ିକ ଦୁଇଟି ପତଳା ଓଭରଲିପ୍ ଶେଲ୍ ଗଠନ କରନ୍ତି |
  • କାନ୍ଥଗୁଡ଼ିକ ସିଲିକା ସହିତ ଏମ୍ବେଡ୍ ହୋଇଛି | ସେଲ୍ କାନ୍ଥ ଜମା ଏକ ଡାଏଟୋମାସିସ୍ ସୃଷ୍ଟି କରେ, ଯାହା ପଲିସିଂ, ତେଲର ଫିଲ୍ଟ୍ରେସନ୍ ଏବଂ  ସିରପ୍ |

ପ୍ରୋଟୋଜୋନ୍ସ (Protozoans)  – ଏକକ କୋଷ ବିଶିଷ୍ଟ ଜୀବ ପରି ପଶୁ | ଯଥା ଆମୋବା, ଫୋରାମିନାଫେରା, ପାରାମେସିୟମ୍, ପ୍ଲାଜାମୋଡିୟମ୍ |

ଶାଗ (Algae ) – ଏକକ କିମ୍ବା ଏକାଧିକ କୋଷ ବିଶିଷ୍ଟ ଜୀବ ପରି ଉଦ୍ଭିଦ | ଯଥା ସବୁଜ ଶାଗ, ନାଲି ଶାଗ, ବାଦାମୀ ଶାଗ, ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଶାଗ, ଅଗ୍ନି ଶାଗ |

ମୋନେରାନ୍ ରାଜ୍ୟ (ମୋନେରା) Moneran Kingdom (Monera) : 

  • ଏହି କିଙ୍ଗଡମ ଟି ବହୁତ ଛୋଟ ଏବଂ ଏକ କୋଷ ବିଶିଷ୍ଟ ଜୀବମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ |
  • ସେଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ପ୍ରୋକାରିଓଟ୍, ଯେଉଁଥିରେ ଜୀବାଣୁ, ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱ ଜୀବାଣୁ, ସିଆନୋବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଏବଂ ମାଇକୋପ୍ଲାଜମା ପରି ପ୍ରଜାତି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |
  • ସେମାନେ ଆମ ଚାରିପାଖରେ ପ୍ରାୟ ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଉପସ୍ଥିତ |
  • ପୁଷ୍ଟିକର କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଧାରା ସହିତ ସେଗୁଡ଼ିକ ଏକ ଅଣଜୀବୀ ଜୀବ |
  • ସେଗୁଡ଼ିକ ଉଭୟ ଏରୋବିକ୍ ଏବଂ ଆନାର୍ବୋବିକ୍ | କୋଷ ପ୍ରାଚୀରର ଉପସ୍ଥିତି, ଯାହା ପେପ୍ଟିଡୋଗ୍ଲାଇକାନ୍ ଦ୍ୱାରା ଗଠିତ |
  • ମେମ୍ବ୍ରେନ୍ ବନ୍ଧା ଅନୁପସ୍ଥିତି ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ଉଲଗ୍ନ DNA ଅଛି |

କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୋଷ୍ଠୀ ନିମ୍ନରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ |

ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱ ( Archaebacteria – ) – ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ମାଇକ୍ରୋବସ୍ ଯାହା ଚରମ ଏବଂ କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ବାସ କରେ, ସେଗୁଡିକ ଏକ୍ସଟ୍ରୋଫାଇଲ୍ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ଏହି ଜୀବାଣୁମାନଙ୍କର କୋଷ ପ୍ରାଚୀରର ଅଭାବ ଥାଏ, ସେମାନଙ୍କର ସେଲ୍ ମେମ୍ବ୍ରେନ୍ ବିଭିନ୍ନ ଲିପିଡ୍ ଦ୍ୱାରା ଗଠିତ, ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ରାଇବୋସୋମ୍ ଇଉକାରିଓଟ୍ ସହିତ ସମାନ | ଏହିଗୁଡିକ ତିନୋଟି ମୁଖ୍ୟ ଗୋଷ୍ଠୀର ଜୀବାଣୁ, ସେମାନଙ୍କ ବାସସ୍ଥାନ ଯଥା ଥର୍ମୋଫାଇଲ୍, ହାଲୋଫାଇଲ୍ ଏବଂ ମିଥାନୋଜେନ୍ସ ଉପରେ ଆଧାରିତ |

ଇଉବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ (Eubacteria )- ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ପ୍ରକୃତ ଜୀବାଣୁ | ଚରିତ୍ରଗତ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ହେଉଛି କଠିନ କୋଷ ପ୍ରାଚୀରର ଉପସ୍ଥିତି ଏବଂ ଯଦି ଏକ ମୋଟିଲ୍ ଫ୍ଲାଗେଲମ୍ ​​ଉପସ୍ଥାପନ କରେ ଯାହା ଲୋକୋମୋସନରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

ଏଠାରେ କ୍ଲିକ କରି ମାନବ ଶରୀରର ଡ଼ାଈଜେଷ୍ଟିଭ ଉପରେ ପଢନ୍ତୁ 

ଏଠାରେ କ୍ଲିକ କରି ଇଂରାଜୀ ରେ ପଢନ୍ତୁ 

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here