How to Prepare for OPSC ASO Exam 2022 in Odia free

How to Prepare for OPSC ASO Exam 2022 in Odia

ଯଦି ଆପଣ OPSC ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେବାକୁ ଥିବା ASO EXAM 2022 ପରୀକ୍ଷାରେ (How to Prepare for OPSC ASO Exam 2022 in Odia) ଭଲ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଓ ଏଥିରେ ଆଗକୁ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି , ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ଟିପ୍ସ ଆଣିଛୁ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ASO 2022 ପରୀକ୍ଷାର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | ବାସ୍ତବରେ, ନିକଟରେ,  OPSC ASO ପରୀକ୍ଷା 2022 ପାଇଁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛି, ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ ଏଥିରେ ବହୁତ ସାରା  ଟି ପଦବୀ ପୂରଣ ହେବ | ତଥାପି, ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ ପୋଷ୍ଟର ସଂଖ୍ୟା 800 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହିବି | ଯଦି ଆପଣ ASO ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେ ଆପଣ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ASO 2022 ପରୀକ୍ଷାରେ  ରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିପାରିବେ |

How to Prepare for OPSC ASO Exam 2022 in Odia Odisha

OPSC ASP 2022 ପାଇଁ କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ-

1. ରାଜ୍ୟ ବିଷୟରେ ଭଲ ସୂଚନା ରଖନ୍ତୁ- ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, OPSC ASO ପରୀକ୍ଷାରେ ରାଜ୍ୟ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଉଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ରାଜ୍ୟ ବିଷୟରେ ଅତିରିକ୍ତ ସୂଚନା ଅଛି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ ହେବ | ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମୟରେ ODISHA ସହିତ ଜଡିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସୂଚନା ଇତିହାସ, ଭୌଗୋଳିକ, ଅର୍ଥନୀତି ଏବଂ ରାଜ୍ୟର ରାଜନୈତିକ ତଥା ସାମାଜିକ ଗଠନ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ | ରାଜ୍ୟ ସହ ଜଡିତ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ରର ସମାଧାନ କରନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ରାଜ୍ୟ ସହ ଜଡିତ ପ୍ରଶ୍ନର ସ୍ତର ଜାଣିପାରିବେ।

2. ସାଧାରଣ ଜ୍ଞାନକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଧରି ରଖନ୍ତୁ- 

OPSC ASO ପରୀକ୍ଷାରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ପେପର ସାଧାରଣ ଜ୍ଞାନର ଅଟେ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏହି କାଗଜରେ ଭଲ ଧାରଣା ଅଛି ତେବେ OPSC ASO 2022 EXAM ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ରାସ୍ତା ଅତି ସହଜ ହେବ | ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି ଜେନେରାଲ ଷ୍ଟଡ଼ିଜ(GENERAL STUDIES) ରେ 100 ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଉଛି , ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କୁ ସାଧାରଣ ଜ୍ଞାନ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ | ସାଧାରଣ ଜ୍ଞାନର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ, ଛଅ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଦେଶ ତଥା ବିଦେଶର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ତଥା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଖବରକାଗଜ ଏବଂ PIB ୱେବସାଇଟରୁ ମଧ୍ୟ ପଢିବା ଉଚିତ୍ | ସାଧାରଣ ଜ୍ଞାନରେ, ସାମ୍ପ୍ରତିକ ବ୍ୟାପାରର ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ମଧ୍ୟ ପଚରାଯାଏ, ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ସାମ୍ପ୍ରତିକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜାରି ରଖିବାକୁ ପଡିବ, ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଘଟୁଥିବା ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ନଜର ରଖିବେ, ତେବେ ଆପଣ ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡ଼ିକର ଏକ ଭଲ ଧାରଣା ପାଇବେ | 

4. ମୌଳିକତା ବୁଝିବା ପାଇଁ NCERT ବହି ପଢନ୍ତୁ-

ମୌଳିକ ସ୍ତରରୁ ASO ର ସିଲାବସ୍ ବୁଝିବା ପାଇଁ NCERT ପୁସ୍ତକ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ | ବାସ୍ତବରେ, NCERT ବହିରୁ ଅନେକ PCS ସିଲାବସ୍ ମିଳିଥାଏ, ତେଣୁ ଏହି ପୁସ୍ତକଗୁଡ଼ିକପଢିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, NCERT ପୁସ୍ତକଗୁଡ଼ିକର ସିଲାବସ୍ ଅତି ସରଳ ଭାଷାରେ ରଖାଯାଇଥାଏ, ଯାହା ବୁଝିବା ସହଜ କରିଥାଏ |

5. ମକ୍ ଟେଷ୍ଟ ସହିତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ-

ଯେକୌଣସି ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ମକ୍ ପରୀକ୍ଷା ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ | ମକ୍ ଟେଷ୍ଟ୍ ଦେଇ, ଆପଣ ASO2018 ରେ ଆସୁଥିବା ପ୍ରଶ୍ନର ସ୍ତର ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରିବେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ତୁମର ଗତି ଏବଂ ବିଷୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ତୁମର ଭଲ ଧାରଣା ରହିବ |

6. ସମୟ ପରିଚାଳନା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ-

ଯଦି ଆପଣ OPSC ASO 2022 ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ ଆପଣ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ସମୟ ନିଅନ୍ତୁ | ସମୟ ପରିଚାଳନାକୁ ବୁଝନ୍ତୁ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଏକ ସ୍ଥିର ଟାଇଟ୍ ଟେବୁଲ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ | ଯଦି ଆପଣ ଟାଇମ୍ ଟେବୁଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ, ତେବେ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣ ଅନେକ ସିଲାବସ୍ ଶେଷ କରିପାରିବେ |

7. ସଠିକ୍ ଅଧ୍ୟୟନ ସାମଗ୍ରୀ ବାଛନ୍ତୁ-

କୌଣସି ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ସଠିକ୍ ଅଧ୍ୟୟନ ସାମଗ୍ରୀ ରହିବା ଜରୁରୀ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ସଠିକ୍ ଅଧ୍ୟୟନ ସାମଗ୍ରୀ ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ଯେତେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଅନ୍ତୁ ନା କାହିଁକି, ଆପଣ ASO ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳତା ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ | ସଠିକ୍ ଅଧ୍ୟୟନ ସାମଗ୍ରୀ ବାଛିବା ପାଇଁ ଭଲ ପ୍ରକାଶନର ପୁସ୍ତକ ପଢନ୍ତୁ | ଯେଉଁ ଅଧୟନ ସାମଗ୍ରୀ କିମ୍ବା ବହିରୁ ଆପଣ ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି ଏମିତି ବହି ବାଛନ୍ତୁ ଯେଉଁଠି ଉଭୟ THEORY & MCQ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଯେଉଁ ସବୁ ବହି ପଢିଲା ପରେ ଆପଣ ଠିକ ବୁଝିପାରୁଛନ୍ତି ତାକୁ ହିଁ ନିଜର ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ବାଛନ୍ତୁ |

ତଳେ ଆମେ ଗୋଟେ ଭଲ ବହି ଆପଣମାନଙ୍କୁ ଆମେ SUGGEST କରୁଛି ଯାହାକୁ ଆପଣ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ପଢି ପାରିବେ |

OPSC ASO Book 2022 by Digital Odisha

Download All Odia Notes 

FAQ: OPSC 2022 ASO Exam

Q. What is the Qualification for ASO Exam ?
Ans. Graduation with computer knowledge in any recognized university.

Q. When will the OPSC ASO  exam take place?
Ans. It will be decided on Agust 2022

Q. When will the Result Come?

Ans. It  will be decided  on the exam by OPSC

Q. What is the maximum age limit for OPSC ASO 2022?
Ans. The maximum age limit for OPSC ASO candidates is 32 years.

    Leave a Reply

    Your email address will not be published.

    error: Content is protected !!