Home Biology human eye notes in Odia !!! science notes in odia !!!

human eye notes in Odia !!! science notes in odia !!!

0
381

human eye notes in Odia !!! science notes in odia !!!

ମାନବ ଆଖି ( Human Eye)

  •     ମଣିଷର ଆଖି ଏକ ଫଟୋଗ୍ରାଫିକ୍ କ୍ୟାମେରା ପରି ଏକ ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ଉପକରଣ |
  • ଏହା ଆଖିର ରେଟିନାରେ ବସ୍ତୁର ପ୍ରକୃତ ଚିତ୍ର ସୃଷ୍ଟି କରେ |
  • ମଣିଷ ଆଖିରେ 200-ଡ଼ିଗ୍ରୀ ଦର୍ଶନ କୋଣ ଅଛି ଏବଂ 10 ମିଲିୟନ୍ ରଙ୍ଗ ଏବଂ ଛାଇ ଦେଖିପାରେ |
  • ସାଧାରଣ ଆଖି ପାଇଁ ଦୃଷ୍ଟିର ସୀମା 25 ସେମିରୁ ଅସୀମତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ |

ଦର୍ଶନର ତ୍ରୁଟି (Defects of Vision)

1. ମାୟୋପିୟା (Myopia ): : ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଦୂର ବସ୍ତୁକୁ ଦେଖିପାରିବ ନାହିଁ | ରେଟିନା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତିଛବି ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ଏହି ତ୍ରୁଟି ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ କନକେଭ୍ ଲେନ୍ସ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |
 
2. ହାଇପରମେଟ୍ରୋପିଆ (Hypermetropia (Hyperopia): ): ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ବସ୍ତୁ ନିକଟରେ ଦେଖିପାରିବ ନାହିଁ | ରେଟିନା ପଛରେ ପ୍ରତିଛବି ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ଏହି ତ୍ରୁଟି ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ କନଭକ୍ସ ଲେନ୍ସ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

3. ଆଷ୍ଟିଗ୍ଜିଜିମ୍ (Astigmatism ) : କର୍ଣ୍ଣିଆର ବକ୍ରତା ଅନିୟମିତ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ପ୍ରତିଛବି ସ୍ପଷ୍ଟ ନୁହେଁ | ଏହି ତ୍ରୁଟି ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ସିଲିଣ୍ଡ୍ରିକ୍ ଲେନ୍ସ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

4. ପ୍ରେସବୋପିୟା (resbyopia  ): ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାରେ ଆଖି ଲେନ୍ସର ରହିବାର ଶକ୍ତି କମିଯାଏ | ତେଣୁ ନିକଟ କିମ୍ବା ଦୂର ବସ୍ତୁଗୁଡ଼ିକ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ | ବାଇଫୋକାଲ୍ ଲେନ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରି ପ୍ରେସବୋପିୟା ଅପସାରଣ କରାଯାଇପାରିବ |

5. ମୋତିଆବିନ୍ଦୁ (Cataract ) : କର୍ଣ୍ଣିଆରେ ଏକ ଅସ୍ପଷ୍ଟ, ଧଳା ମେମ୍ବ୍ରେନ୍ ବିକଶିତ ହୁଏ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଆଂଶିକ କିମ୍ବା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ହରାଇଥାଏ | ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ମେମ୍ବ୍ରାନକୁ ବାହାର କରି ଏହି ତ୍ରୁଟି ଦୂର କରାଯାଇପାରିବ |

6. ଗ୍ଲୁକୋମା (Glaucoma  :  ) : ଆଖି ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ତରଳ ପଦାର୍ଥ (ଜଳୀୟ ହାସ୍ୟ) ଉତ୍ପାଦନ କରେ ଯାହା କର୍ଣ୍ଣିଆ ଏବଂ ଆଇରିସ୍ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ ପୂରଣ କରେ | ଏହି ତରଳ ଏକ ଜଟିଳ ଡ୍ରେନେଜ୍ ସିଷ୍ଟମ ମାଧ୍ୟମରେ ଫିଲ୍ଟର୍ କରେ |

ସରଳ ମାଇକ୍ରୋସ୍କୋପ୍ (Simple Microscope)

ଏହା (ମ୍ୟାଗ୍ନିଫାଇଟ୍ ଗ୍ଲାସ୍) ଏକ ସ୍ୱଳ୍ପ ଫୋକାଲ୍ ଲମ୍ବର ଏକକ ବାଇକୋନଭେକ୍ସ ଲେନ୍ସ |
ଏହା ବହୁତ ଛୋଟ ବସ୍ତୁର ବର୍ଦ୍ଧିତ ଚିତ୍ର ଦେଖିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |
 ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି = 1 + (D / f)

ଯୌଗିକ ମାଇକ୍ରୋସ୍କୋପ୍ (Compound Microscope)

ଏଥିରେ ଦୁଇଟି କନଭକ୍ସ ଲେନ୍ସ ଥାଏ |
ଏହା ଛୋଟ ନମୁନା ଦେଖିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ଯେପରିକି କୋଷ ସଂରଚନା ଯାହା ନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ | 
 
ଦୂରବୀକ୍ଷଣ ଯନ୍ତ୍ର (Telescope) 

ବହୁତ ଦୂର ବସ୍ତୁର ବର୍ଦ୍ଧିତ ଚିତ୍ର ଦେଖିବା ପାଇଁ ଏହା ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |
ସାଧାରଣତ, ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ଟେଲିସ୍କୋପ୍ ଅଛି |

ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ ଦୂରବୀକ୍ଷଣ ଯନ୍ତ୍ର (Astronomical  telescope  ) : ଅବଜେକ୍ଟିଭ୍ ଲେନ୍ସ ହେଉଛି ବଡ଼ ଫୋକାଲ୍ ଲମ୍ବର ଏକ କନଭକ୍ସ ଲେନ୍ସ, କିନ୍ତୁ ଆଖି ଖଣ୍ଡ ହେଉଛି କ୍ଷୁଦ୍ର ଫୋକାଲ୍ ଲମ୍ବର ଏକ କନଭକ୍ସ ଲେନ୍ସ |

ଗାଲିଲିୟନ୍ ଟେଲିସ୍କୋପ୍ (Galilean telescope) : ଅବଜେକ୍ଟିଭ୍ ଲେନ୍ସ ହେଉଛି ବଡ଼ ଫୋକାଲ୍ ଲମ୍ବର ଏକ କନଭକ୍ସ ଲେନ୍ସ, କିନ୍ତୁ ଆଖି ଖଣ୍ଡଟି କ୍ଷୁଦ୍ର ଫୋକାଲ୍ ଲମ୍ବର ଏକ ଅବତଳ ଲେନ୍ସ | ପ୍ରଥମ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ବ୍ୟବହାରିକ ଟେଲିସ୍କୋପ୍ 17 ଶତାବ୍ଦୀର ଆରମ୍ଭରେ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଗ୍ଲାସ୍ ଲେନ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରି ଉଦ୍ଭାବନ କରାଯାଇଥିଲା |

ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଟେଲିସ୍କୋପ୍ ଗୁଡିକରେ ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ଟେଲିସ୍କୋପ୍, ରିଫାକ୍ଟିଂ ଟେଲିସ୍କୋପ୍, ଟେଲିସ୍କୋପ୍ ପ୍ରତିଫଳିତ, ରେଡିଓ ଟେଲିସ୍କୋପ୍, ଏକ୍ସ-ରେ ଟେଲିସ୍କୋପ, ଗାମା-ଟେଲିସ୍କୋପ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ଶକ୍ତି କଣିକା ଟେଲିସ୍କୋପ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ଟେଲିସ୍କୋପ ବିଷୟରେ ତଥ୍ୟ

ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀ ଗାଲିଲିଓ ଗାଲିଲି ଏକ ପ୍ରତୀକାତ୍ମକ ଟେଲିସ୍କୋପ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ |
ଆଇଜାକ୍ ନ୍ୟୁଟନ୍ ପ୍ରତିଫଳିତ ଟେଲିସ୍କୋପ୍ ଉଦ୍ଭାବନ କରିଥିଲେ ଯାହା ଗାଲିଲିଓ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ପ୍ରତୀକାତ୍ମକ ଟେଲିସ୍କୋପ ଅପେକ୍ଷା ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଥିଲା |

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here