Select Your Favourite
Category And Start Learning.

human eye notes in Odia !!! science notes in odia !!!

human eye notes in Odia !!! science notes in odia !!!

ମାନବ ଆଖି ( Human Eye)

  •     ମଣିଷର ଆଖି ଏକ ଫଟୋଗ୍ରାଫିକ୍ କ୍ୟାମେରା ପରି ଏକ ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ଉପକରଣ |
  • ଏହା ଆଖିର ରେଟିନାରେ ବସ୍ତୁର ପ୍ରକୃତ ଚିତ୍ର ସୃଷ୍ଟି କରେ |
  • ମଣିଷ ଆଖିରେ 200-ଡ଼ିଗ୍ରୀ ଦର୍ଶନ କୋଣ ଅଛି ଏବଂ 10 ମିଲିୟନ୍ ରଙ୍ଗ ଏବଂ ଛାଇ ଦେଖିପାରେ |
  • ସାଧାରଣ ଆଖି ପାଇଁ ଦୃଷ୍ଟିର ସୀମା 25 ସେମିରୁ ଅସୀମତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ |

ଦର୍ଶନର ତ୍ରୁଟି (Defects of Vision)

1. ମାୟୋପିୟା (Myopia ): : ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଦୂର ବସ୍ତୁକୁ ଦେଖିପାରିବ ନାହିଁ | ରେଟିନା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତିଛବି ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ଏହି ତ୍ରୁଟି ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ କନକେଭ୍ ଲେନ୍ସ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |
 
2. ହାଇପରମେଟ୍ରୋପିଆ (Hypermetropia (Hyperopia): ): ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ବସ୍ତୁ ନିକଟରେ ଦେଖିପାରିବ ନାହିଁ | ରେଟିନା ପଛରେ ପ୍ରତିଛବି ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ଏହି ତ୍ରୁଟି ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ କନଭକ୍ସ ଲେନ୍ସ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

3. ଆଷ୍ଟିଗ୍ଜିଜିମ୍ (Astigmatism ) : କର୍ଣ୍ଣିଆର ବକ୍ରତା ଅନିୟମିତ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ପ୍ରତିଛବି ସ୍ପଷ୍ଟ ନୁହେଁ | ଏହି ତ୍ରୁଟି ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ସିଲିଣ୍ଡ୍ରିକ୍ ଲେନ୍ସ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

4. ପ୍ରେସବୋପିୟା (resbyopia  ): ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାରେ ଆଖି ଲେନ୍ସର ରହିବାର ଶକ୍ତି କମିଯାଏ | ତେଣୁ ନିକଟ କିମ୍ବା ଦୂର ବସ୍ତୁଗୁଡ଼ିକ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ | ବାଇଫୋକାଲ୍ ଲେନ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରି ପ୍ରେସବୋପିୟା ଅପସାରଣ କରାଯାଇପାରିବ |

5. ମୋତିଆବିନ୍ଦୁ (Cataract ) : କର୍ଣ୍ଣିଆରେ ଏକ ଅସ୍ପଷ୍ଟ, ଧଳା ମେମ୍ବ୍ରେନ୍ ବିକଶିତ ହୁଏ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଆଂଶିକ କିମ୍ବା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ହରାଇଥାଏ | ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ମେମ୍ବ୍ରାନକୁ ବାହାର କରି ଏହି ତ୍ରୁଟି ଦୂର କରାଯାଇପାରିବ |

6. ଗ୍ଲୁକୋମା (Glaucoma  :  ) : ଆଖି ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ତରଳ ପଦାର୍ଥ (ଜଳୀୟ ହାସ୍ୟ) ଉତ୍ପାଦନ କରେ ଯାହା କର୍ଣ୍ଣିଆ ଏବଂ ଆଇରିସ୍ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ ପୂରଣ କରେ | ଏହି ତରଳ ଏକ ଜଟିଳ ଡ୍ରେନେଜ୍ ସିଷ୍ଟମ ମାଧ୍ୟମରେ ଫିଲ୍ଟର୍ କରେ |

ସରଳ ମାଇକ୍ରୋସ୍କୋପ୍ (Simple Microscope)

ଏହା (ମ୍ୟାଗ୍ନିଫାଇଟ୍ ଗ୍ଲାସ୍) ଏକ ସ୍ୱଳ୍ପ ଫୋକାଲ୍ ଲମ୍ବର ଏକକ ବାଇକୋନଭେକ୍ସ ଲେନ୍ସ |
ଏହା ବହୁତ ଛୋଟ ବସ୍ତୁର ବର୍ଦ୍ଧିତ ଚିତ୍ର ଦେଖିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |
 ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି = 1 + (D / f)

ଯୌଗିକ ମାଇକ୍ରୋସ୍କୋପ୍ (Compound Microscope)

ଏଥିରେ ଦୁଇଟି କନଭକ୍ସ ଲେନ୍ସ ଥାଏ |
ଏହା ଛୋଟ ନମୁନା ଦେଖିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ଯେପରିକି କୋଷ ସଂରଚନା ଯାହା ନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ | 
 
ଦୂରବୀକ୍ଷଣ ଯନ୍ତ୍ର (Telescope) 

ବହୁତ ଦୂର ବସ୍ତୁର ବର୍ଦ୍ଧିତ ଚିତ୍ର ଦେଖିବା ପାଇଁ ଏହା ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |
ସାଧାରଣତ, ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ଟେଲିସ୍କୋପ୍ ଅଛି |

ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ ଦୂରବୀକ୍ଷଣ ଯନ୍ତ୍ର (Astronomical  telescope  ) : ଅବଜେକ୍ଟିଭ୍ ଲେନ୍ସ ହେଉଛି ବଡ଼ ଫୋକାଲ୍ ଲମ୍ବର ଏକ କନଭକ୍ସ ଲେନ୍ସ, କିନ୍ତୁ ଆଖି ଖଣ୍ଡ ହେଉଛି କ୍ଷୁଦ୍ର ଫୋକାଲ୍ ଲମ୍ବର ଏକ କନଭକ୍ସ ଲେନ୍ସ |

ଗାଲିଲିୟନ୍ ଟେଲିସ୍କୋପ୍ (Galilean telescope) : ଅବଜେକ୍ଟିଭ୍ ଲେନ୍ସ ହେଉଛି ବଡ଼ ଫୋକାଲ୍ ଲମ୍ବର ଏକ କନଭକ୍ସ ଲେନ୍ସ, କିନ୍ତୁ ଆଖି ଖଣ୍ଡଟି କ୍ଷୁଦ୍ର ଫୋକାଲ୍ ଲମ୍ବର ଏକ ଅବତଳ ଲେନ୍ସ | ପ୍ରଥମ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ବ୍ୟବହାରିକ ଟେଲିସ୍କୋପ୍ 17 ଶତାବ୍ଦୀର ଆରମ୍ଭରେ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଗ୍ଲାସ୍ ଲେନ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରି ଉଦ୍ଭାବନ କରାଯାଇଥିଲା |

ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଟେଲିସ୍କୋପ୍ ଗୁଡିକରେ ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ଟେଲିସ୍କୋପ୍, ରିଫାକ୍ଟିଂ ଟେଲିସ୍କୋପ୍, ଟେଲିସ୍କୋପ୍ ପ୍ରତିଫଳିତ, ରେଡିଓ ଟେଲିସ୍କୋପ୍, ଏକ୍ସ-ରେ ଟେଲିସ୍କୋପ, ଗାମା-ଟେଲିସ୍କୋପ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ଶକ୍ତି କଣିକା ଟେଲିସ୍କୋପ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ଟେଲିସ୍କୋପ ବିଷୟରେ ତଥ୍ୟ

ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀ ଗାଲିଲିଓ ଗାଲିଲି ଏକ ପ୍ରତୀକାତ୍ମକ ଟେଲିସ୍କୋପ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ |
ଆଇଜାକ୍ ନ୍ୟୁଟନ୍ ପ୍ରତିଫଳିତ ଟେଲିସ୍କୋପ୍ ଉଦ୍ଭାବନ କରିଥିଲେ ଯାହା ଗାଲିଲିଓ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ପ୍ରତୀକାତ୍ମକ ଟେଲିସ୍କୋପ ଅପେକ୍ଷା ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଥିଲା |

Leave a comment

Your email address will not be published.