Buy Best Competitive Exam Book With Low Price

ODIA ESSAY ON HONESTY IS THE BEST POLICY

More articles

ODIA ESSAY HONESTY IS THE BEST POLICY ସାଧୁତା ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ନୀତି |

Odisha Sarkari Exam, Here we Provide an Odia Essay honesty is the best policy which help to your all Odisha competitive exam. 

ODIA ESSAY HONESTY IS THE BEST POLICY

ସଚ୍ଚୋଟତା ସତ୍ୟ ବୋଲି ବୁଝାଏ | ସଚ୍ଚୋଟତା ହେଉଛି ଜୀବନ ସାରା ସତ୍ୟ କହିବାର ଅଭ୍ୟାସ ବିକାଶ କରିବା | ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ନିଜ ଜୀବନରେ ସଚ୍ଚୋଟତା ଅଭ୍ୟାସ କରେ, ଦୃଢନିତା ଚରିତ୍ର ଧାରଣ କରେ | ଜଣେ ସଚ୍ଚୋଟ ବ୍ୟକ୍ତି ଭଲ ଆଚରଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରେ, ସର୍ବଦା ନିୟମ ଏବଂ ନିୟମ ଅନୁସରଣ କରେ, ଶୃଙ୍ଖଳା ବଜାୟ ରଖେ, ସତ୍ୟ କହିଥାଏ ଏବଂ ସମୟାନୁବର୍ତ୍ତୀ ଅଟେ | ଜଣେ ସଚ୍ଚୋଟ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶ୍ୱାସଯୋଗ୍ୟ ଯେହେତୁ ସେ ସର୍ବଦା ସତ କହିବାକୁ ପ୍ରବୃତ୍ତି କରନ୍ତି |

“ସଚ୍ଚୋଟତା ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ନୀତି” ବାକ୍ୟକୁ ଆମ ସମସ୍ତେ ନିଶ୍ଚୟ ଶୁଣିଥିବେ | ଏହା ପ୍ରକୃତରେ ଏକ ଜ୍ଞାନୀ ବାକ୍ୟାଂଶ | ବୋଧହୁଏ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିଲା ଏହି ଶିକ୍ଷାକୁ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କଠାରୁ ଶିଖନ୍ତି | ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ଏହି ସୁନ୍ଦର ଶିକ୍ଷାଦାନ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଉଛି | ତଥାପି, ଏହାର ଅଭ୍ୟାସ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି | ଆଜିକାଲି ଲୋକମାନେ ଅତି ସହଜରେ ମିଥ୍ୟା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି | ଅଧିକନ୍ତୁ, ଆଜିକାଲି ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଛି। ଲୋକମାନେ ଅସାଧୁ ହୋଇ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା କରନ୍ତି | ତେଣୁ, ଏହି ଶିକ୍ଷାର ପୁନର୍ଜୀବନ ପାଇଁ ଏକ ଜରୁରୀ ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି |

ନୈତିକ ଚରିତ୍ରର ବିକାଶ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଉପାଦାନ ହେଉଛି ସଚ୍ଚୋଟତା | ସଚ୍ଚୋଟତା ଦୟା, ଅନୁଶାସନ, ସତ୍ୟତା, ନୈତିକ ଅଖଣ୍ଡତା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉତ୍ତମ ଗୁଣର ବିକାଶରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ମିଛ କହିବା, ପ୍ରତାରଣା, ବିଶ୍ୱାସର ଅଭାବ, ଚୋରି, ଲୋଭ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ  ଗୁଣଗୁଡ଼ିକର ସଚ୍ଚୋଟତାର କୌଣସି ଅଂଶ ନାହିଁ | ସଚ୍ଚୋଟ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ସାରା ଜୀବନ ସଚ୍ଚୋଟ, ବିଶ୍ୱାସଯୋଗ୍ୟ ଏବଂ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଅଟନ୍ତି | ସଚ୍ଚୋଟତା ମୂଲ୍ୟବାନ ଏବଂ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଭ୍ୟାସ | ସେଠାରେ ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଉଦ୍ଧୃତି ଅଛି, “ମହାନତା ଜ୍ଞାନର ପ୍ରଥମ ଅଧ୍ୟାୟ” ପରି ଜଣେ ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଦ୍ୱାରା କୁହାଯାଇଛି | ଗୋଟିଏ ଜୀବନରେ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ମୂଲ୍ୟ ଗଠନ, ଆକୃତି ଏବଂ ପ୍ରେରଣା କରିବାର କ୍ଷମତା ହେତୁ ଏହା ଭଲ ଧାରଣ କରିଥାଏ |

ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ସଚ୍ଚୋଟତା ସତ୍ୟତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରେ | ସଚ୍ଚୋଟତା ଜଣଙ୍କର ନିଜର ଭାବନା ଏବଂ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରେ | ତୁମେ ପ୍ରକୃତରେ କିଏ ତାହା ଜାଣିବାରେ ସଚ୍ଚୋଟତା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ତେଣୁ, ଆତ୍ମ-ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିରେ ଜଣେ ସଚ୍ଚୋଟ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ |

ସଚ୍ଚୋଟତା ହୃଦୟରୁ ଭୟ ଦୂର କରେ | ଏହା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସାହସୀ ଏବଂ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସୀ କରିଥାଏ | ସତ୍ୟ କହିବା ପାଇଁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବହୁତ ସାହସ ଦରକାର | ସତ୍ୟ କହିବା ସାହସର ସଙ୍କେତ ଅଟେ | ଯିଏ ମିଛ କହୁଛି ସେ ଜଣେ ଭୀରୁ। ମିଥ୍ୟା କହିବା କମ୍ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ସଙ୍କେତ ଅଟେ |

ସଚ୍ଚୋଟତାର ଆଉ ଏକ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଲାଭ ହେଉଛି ପରିପକ୍ .ତା | ସଚ୍ଚୋଟତା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ପରିପକ୍ୱତାକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରେ | ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ବୋଧହୁଏ ପରିପକ୍ୱ ହୁଅନ୍ତି ଯଦି ସେ ନିୟମିତ ଭାବରେ ସତ୍ୟ କୁହନ୍ତି | ଅଧିକନ୍ତୁ, ଜଣେ ପରିପକ୍ୱ ବ୍ୟକ୍ତି ସତ୍ୟକୁ ଏକ କ୍ଷତିକାରକ ଉପାୟରେ କହିଥାଏ |

ସଚ୍ଚୋଟତା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କକୁ ମଜବୁତ କରେ ଏବଂ ଉନ୍ନତ କରେ | ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଏକତ୍ର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ସବୁଠାରୁ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ, ଏହା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସଂଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରେ |

ସଚ୍ଚୋଟତାର ଆଉ ଏକ ଭୟଙ୍କର ସୁବିଧା ହେଉଛି ମାନସିକ ଶାନ୍ତି | ସଚ୍ଚୋଟତା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ ଅନୁଭବ କରେ | ଜଣେ ସଚ୍ଚୋଟ ବ୍ୟକ୍ତି ହାଲୁକା ଅନୁଭବକୁ ଉପଭୋଗ କରନ୍ତି | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ସେ ମିଛର ଚାପ ଏବଂ ଟେନସନ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ନାହିଁ | ଅଧିକନ୍ତୁ, ଜଣେ ସଚ୍ଚୋଟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ରହସ୍ୟ ରଖିବା ସହିତ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ | ଏସବୁ ବହୁତ ଆରାମଦାୟକ ଅନୁଭବ କରେ |

ସଚ୍ଚୋଟତା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ବଢ଼ାଇ ଥାଏ | ଜଣେ ସଚ୍ଚୋଟ ବ୍ୟକ୍ତି ସମାଜରେ ବହୁତ ସମ୍ମାନ ଏବଂ ସ୍ଥିତି ଉପଭୋଗ କରନ୍ତି | ସମସ୍ତେ ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି | ଅଧିକନ୍ତୁ, ଜଣେ ସତ୍ୟବାଦୀ ବ୍ୟକ୍ତି ସହଜରେ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ବିଶ୍ୱାସ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରନ୍ତି |

ସଚ୍ଚୋଟତା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଅସୁବିଧାଗୁଡ଼ିକୁ ଦୂରେଇ ରଖେ | ମିଥ୍ୟା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅସ୍ଥାୟୀ ଆରାମ ଦେଇପାରେ | ତଥାପି, ମିଥ୍ୟା କେବଳ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇଥାଏ | ଗୋଟିଏ ମିଥ୍ୟା ସହଜରେ ଶହେ ଅଧିକ ମିଥ୍ୟାକୁ ନେଇପାରେ | ତେଣୁ, ଆରମ୍ଭରୁ ଜଣେ ସତ୍ୟବାଦୀ ହେବା ଜରୁରୀ | ଏହାର ମୂଳ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅବସ୍ଥାରେ ଜଣେ ସଚ୍ଚୋଟ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ସଚ୍ଚୋଟତା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଉଚ୍ଚମାନର ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କୁ ପରିଣତ କରିବ | ଜଣେ ସଚ୍ଚୋଟ ବ୍ୟକ୍ତି ଆଜୀବନ ବନ୍ଧୁ ସୃଷ୍ଟି କରିବ | ବନ୍ଧୁତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଘନିଷ୍ଠ ଏବଂ ଦୃଢ ହେବ ଯାହାକି ଏହିପରି ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ଜଡିତ କରେ | ମିଛ କହିବା ଠାରୁ କିପରି ଦୂରେଇ ରହିବେ |ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ରଖ | ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସର ଅଭାବ ହେତୁ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ମିଛ କୁହନ୍ତି | ଜଣେ ଅନୁମାନ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଯେ ଅନ୍ୟମାନେ ସତ୍ୟକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ନାହିଁ |

ସତ୍ୟ କହିବା ପାଇଁ ସାହସ ସଂଗ୍ରହ କର | ସତ୍ୟ କହିବା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବହୁତ ସାହସ ଆବଶ୍ୟକ କରେ | ଏହା ଏକ ଦୁର୍ବଳ ହୃଦୟ ଲୋକର କାମ ନୁହେଁ |ସର୍ବଦା ଅନ୍ୟର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଚିନ୍ତା କର | ତେଣୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ନିଜକୁ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାର: “ତୁମେ ମିଛ କହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିବ କି?” ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ, ଉତ୍ତରଟି ହେବ ନାହିଁ | ତେବେ, ତୁମେ କାହିଁକି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମିଛ କହିବା ଉଚିତ୍ | ସତ୍ୟ କହିବା ପୂର୍ବରୁ ଜଣେ ସର୍ବଦା ଶବ୍ଦ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଅଧିକନ୍ତୁ, ଜଣେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଅଭଦ୍ର କିମ୍ବା ଅସ୍ପଷ୍ଟ ନହେବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି, କୂଟନ .ତିକ ହେବା ଜରୁରୀ |

ପରିଶେଷରେ, “ସଚ୍ଚୋଟତା ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ନୀତି” ବାକ୍ୟଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏହି ଅନ୍ଧକାର ଦୁନିଆରେ ସଚ୍ଚୋଟତା ହେଉଛି ଆଶାର ଆଲୋକ | ମିଥ୍ୟା ନଷ୍ଟ ହେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସଚ୍ଚୋଟତା ସର୍ବଦା ଜିତିବ |

ପରିବାର, ନାଗରିକ ସମାଜ, ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ସଚ୍ଚୋଟତା ସର୍ବଦା ପ୍ରଶଂସନୀୟ | ସଚ୍ଚୋଟତା ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସମସ୍ତେ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି | ସଚ୍ଚୋଟତାର ଚରିତ୍ର ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଏବଂ ନୈତିକତା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଆଖପାଖ ପରିବେଶ ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ଭର କରେ | ଅଭିଭାବକମାନେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ସଚ୍ଚୋଟ ଆଚରଣ ଏବଂ ଚରିତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି ଏବଂ ଆମେ କହିଥାଉ ଯେ “ସଚ୍ଚୋଟତା ସେମାନଙ୍କ ଜିନ୍ରେ ଅଛି” | ସଚ୍ଚୋଟତା ମଧ୍ୟ ଅଭ୍ୟାସଗତ ଭାବରେ ବିକଶିତ ହୋଇପାରିବ ଯାହା ଉପଯୁକ୍ତ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ, ଉତ୍ସାହ, ଧୈର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଆବଶ୍ୟକ କରେ |

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest