ESSAY ON NEWS PAPER IN ODIA
ESSAY ON NEWS PAPER IN ODIA

odia essay on newspaper ( ଓଡ଼ିଆ ରଚନା ଖବର କାଗଜ)

21 mins read

odia essay on newspaper

ଉପକ୍ରମ 

ଖବରକାଗଜଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦଲିଲ | ସେମାନଙ୍କୁ ସୂଚନାର ଶକ୍ତି ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରେ | ଅଧିକନ୍ତୁ, ସେମାନେ ଆମକୁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି ଯାହା ଆମ ଜୀବନରେ ଆମକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଖବରକାଗଜ ପଠନ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଭଲ ଭାବରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବା ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଆମର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣକୁ ବିସ୍ତାର କରିଥାଏ | ସେଥିପାଇଁ ଖବରକାଗଜ ପଢିବା ଏକ ଅଭ୍ୟାସରେ ପରିଣତ କରିବା ଦରକାର | ଏବେ ବିଶ୍ୱ ଡିଜିଟାଲାଇଜେସନ୍ ଆଡକୁ ଗତି କରୁଥିବାରୁ ପ୍ରକୃତରେ ଖବରକାଗଜ କେହି ପଢୁ ନାହାନ୍ତି | ପୁରୁଣା କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଛାଡିଦେଲା ପରେ ଏବେ ଖବର କାଗଜ କୁ କେହି ପସନ୍ଦ କରୁନାହାନ୍ତି ||

ଖବରକାଗଜ ପଢ଼ିବାର ଲାଭ

ଖବରକାଗଜ ପପଢିବା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଲାଭଦାୟକ ଅଭ୍ୟାସ | ଏହା ଆମକୁ ଦୁନିଆର ସାମ୍ପ୍ରତିକ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ପରିଚିତ ହେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଏକ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ଉତ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ସର୍ବଶେଷ ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନ ଦେଇଥାଏ | ସେହିଭଳି, ରାଜନୀତି , ସିନେମା, ବ୍ୟବସାୟ , କ୍ରୀଡା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଆମେ ଏକ ଜ୍ଞାନ ପାଇଥାଉ |

ଅଧିକନ୍ତୁ, ଖବରକାଗଜ ପଠନ ମଧ୍ୟ ନୂତନ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗର ଦ୍ୱାର ଖୋଲିଥାଏ | ବିଶ୍ୱସ୍ତ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବ୍ୟବସାୟ ଏବଂ ରୋଜଗାରର ସୁଯୋଗ ପାଇଁ ଖବରକାଗଜରେ ସେମାନଙ୍କର ବିଜ୍ଞାପନ ପୋଷ୍ଟ କରନ୍ତି ତେଣୁ ଆମେ ଦେଖିବା କିପରି ଚାକିରି ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଉତ୍ତମ ସ୍ଥାନ | ଅଧିକନ୍ତୁ, ଖବରକାଗଜ ସାହାଯ୍ୟରେ ଆମେ ସହଜରେ ଆମର ବ୍ରାଣ୍ଡ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିପାରିବା | ଗ୍ରାହକମାନେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ କାରବାର ଏବଂ ଲଞ୍ଚ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତି ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟବସାୟ ସହିତ ଯୋଡିଥାଏ | ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି, ଏହା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଶବ୍ଦକୋଷ ଏବଂ ବ୍ୟାକରଣକୁ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ | ଆପଣ ନୂତନ ଶବ୍ଦ ଶିଖିପାରିବେ ଏବଂ ଖବରକାଗଜ ପଠନ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାକରଣକୁ ସଂଶୋଧନ କରିପାରିବେ |

ଏଥିସହ, ଖବରକାଗଜ ପଢ଼ୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭଲଭାବେ କହିପାରିବେ | ସେମାନେ ସାଧାରଣ ବିଷୟଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣିଥିବାରୁ ସେମାନେ ଭଲ ସାମାଜିକ ହୋଇପାରନ୍ତି | ସେହିଭଳି, ଏହା ମଧ୍ୟ ଆମକୁ ବିରକ୍ତ ହେବାକୁ ରକ୍ଷା କରେ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଖବରକାଗଜ ଅଛି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି କମ୍ପାନୀ ଦରକାର ନାହିଁ |

ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତ।, ଏତେଗୁଡ଼ିଏ ଲାଭ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ଖବରକାଗଜ ନପଢିବା ଏକ ଅଭ୍ୟାସରେ ପରିଣତ ହୋଇସାରିଛି | ଯେହେତୁ ଲୋକମାନେ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ଏବଂ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସିଷ୍ଟମରେ ତତକ୍ଷଣାତ୍ ଅପଡେଟ୍ ପାଉଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଖବରକାଗଜକୁ ଆଉ ପଢୁ ନାହାନ୍ତି ଅଧିକନ୍ତୁ, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଗ୍ୟାଜେଟ୍ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ସୁବିଧାଜନକ ଅଟେ ତେଣୁ ସେମାନେ ଖବରକାଗଜ ନେବାକୁ ଆଉ ମଣୁନାହାନ୍ତି | ଅଧିକନ୍ତୁ, ଆମେ ଦେଖୁ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସବୁକିଛି ଅତି ସୁବିଧାଜନକ ଏବଂ ତତକ୍ଷଣାତ୍ ହୋଇଯାଇଛି | ଦୁନିଆର ଅନ୍ୟ ଭାଗରେ କଣ ଘଟୁଛି ତାହା ବିଷୟରେ ଆମେ ହଠାତ ଜାଣିପାରୁଛୁ ତେଣୁ ଲୋକମାନେ ଆଉ ଖବରକାଗଜ ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରନ୍ତି ନାହିଁ, କାରଣ ସେମାନେ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯେ ଯାହା ଆମେ ମୋବାଇଲ ରେ ପଢି ସାରିଚୁ ତାହାପୁଣି ପରଦିନ ଖବର କାଗଜ ରେ ଆସିବ ପୁଣି ସେଥିପାଇଁ ପର ଦିନକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ | କାରଣ ସେମାନେ ତାକୁ ଇଣ୍ଟରନେଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଗରୁ ପଢ଼ିଥାନ୍ତି ||

ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି, ଲୋକମାନେ ନିଜେ ପପଢ଼ିବାର ଅଭ୍ୟାସରୁ ଦୂରେଇ ଯାଉଛନ୍ତି | ସବୁକିଛି ବର୍ତ୍ତମାନ ଏତେ ଭିଜୁଆଲ୍ ହୋଇଯାଇଛି ଯେ ଖବରକାଗଜ, ପୁସ୍ତକ, ଉପନ୍ୟାସ କିମ୍ବା ଅଧିକ ପଢିବା ପାଇଁ କେହି ବି ବ୍ୟସ୍ତ ହଉନାହାନ୍ତି | ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଏହାକୁ ଅଧିକ ଖରାପ କରିଦେଇଛି କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ସବୁକିଛି ପାଇଁ ଏକ ଭିଡିଓ ଅଛି | ଲୋକମାନେ ଏକ ପାଞ୍ଚ ମିନିଟର ଭିଡିଓ ଦେଖିବାରେ ମନ କରିବେ , କିନ୍ତୁ ପାଞ୍ଚ ମିନିଟର ଲମ୍ବା ଲେଖାକୁ ପଢିବାରେ ପସନ୍ଦ କରିବେ ନାହିଁ |

ଉପସଂହାର 

ଶେଷରେ ମୁଁ କହିବି ଆଜି ଯାହା ହେଲେ ବି ଆମେ ଖବର କାଗଜ ପଢିବା ଅଭ୍ୟାସ ଠାରୁ ଦୁରେଇ ଯିବା ଏହିଟା ଠିକ ହେବ ନାହିଁ , କାରଣ ଇଣ୍ଟରନେଟ ତା ବାଟରେ ଆଉ ଖବର କାଗଜ ମଧ୍ୟ ତା ସ୍ଥାନରେ ଠିକ ଅଛି || ଖବର କାଗଜ ପଢିବା ଦ୍ୱାରା ଆମର କିଛି କ୍ଷତି ହଉନାହିଁ ବରଂ ବହୁତ ସାରା ଲାଭ ହେଉଛି | ଖବର କାଗଜ ପଢିବା ଦ୍ୱାରା ମଣିଷ ନିଜର ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଚିନ୍ତମୂଳକ ଜୀବନରେ ଟିକେ ଆସ୍ୱସ୍ଥି ଲାଭ କରିଥାଏ ତେଣୁ ଖବର କାଗଜ ପଢିବା ପ୍ରତ୍ୟକ ବ୍ୟକ୍ତି ପାଇଁ ଏକ ଅଭ୍ୟାସ ରେ ରହିବା ଦରକାର ||

ଏଠାରେ କ୍ଲିକ କରି ଇଂରାଜୀ ରେ PDF ଡାଉନଲୋଡ କରନ୍ତୁ 

ଓଡିଶା ସରକାରୀ ଏକ୍ଜାମ ପୋର୍ଟାଲ ଓଡିଶା ର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଫ୍ରି ଷ୍ଟଡି ମେଟରିୟଲ ୱେବ୍ସାଇଟ || ଓଡିଶା ର OSSC, OSSSC, OPSC, CT, BED, OTET ଏବଂ ସବୁ ଅନନ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ବେଷ୍ଟ ନୋଟ ପ୍ରୋଭାଇଡ କରିଥାଏ ||

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Previous Story

History Short Questions Odia Set -14

Next Story

Odia Essay Samayara Sadupojog ସମୟ ର ସଦୁପଯୋଗ ଉପରେ ରଚନା

Latest from Blog