Friday, June 11, 2021
HomeOdia EssayOdia Essay on Technology || ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଉପରେ ଓଡ଼ିଆ ରଚନା

Odia Essay on Technology || ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଉପରେ ଓଡ଼ିଆ ରଚନା

Odia Essay on Technology || ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଉପରେ ଓଡ଼ିଆ ରଚନା

ନମସ୍ତେ ବନ୍ଧୁଗଣ ?| ଆଜିର ପୋଷ୍ଟରେ ଆମ୍ଭେ ଓଡ଼ିଆ ରଚନା ( odia essay) ର ଗୋଟେ ଟୋପିକ ଡିସ୍କସ କରିବୁ | ଆଜିର ବିଷୟ ହେଉଛି Odia Essay on Technology || (ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଉପରେ ଓଡ଼ିଆ ରଚନା) | ଯଦି ରଚନା ଟି ଭଲଲାଗେ ସେୟାର କରିବା ପାଇଁ ଭୁଲିବେନି | ଇଂରାଜୀ ରେ ଗୋଟେ କଥା ଅଛି ସେୟାରିଂ ଇଜ କେୟାରିଙ୍ଗ | ଆପଣ ପଢନ୍ତୁ ଓ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସେୟାର କରି ପଢିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ

ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଉପରେ ପ୍ରବନ୍ଧ –

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିତର୍କ କରୁଛନ୍ତି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ମାନବ ଜୀବନକୁ ସହଜ କରିବା ପାଇଁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏକ ଦୀର୍ଘ ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏହାର ନକାରାତ୍ମକ ଦିଗକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ | ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ବୈଷୟିକ ପ୍ରଗତି ପ୍ରଦୂଷଣର ଭୟଙ୍କର ବୃଦ୍ଧି ଘଟାଇଛି | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦୂଷଣ ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହୋଇଛି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଲୋକଙ୍କୁ ସଂଯୋଗ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସମାଜରୁ ଦୂରେଇ ରଖିଛି | ସର୍ବୋପରି, ଏହା ଶ୍ରମିକ ଶ୍ରେଣୀରୁ ଅନେକ ଚାକିରି ଛଡ଼ାଇ ନେଇଛି |

ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଓ ବିଜ୍ଞାନ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ତର –

ଯେହେତୁ ସେମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ର କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ପରସ୍ପର ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏହା ବିଜ୍ଞାନ ଅବଦାନ ହେତୁ ଆମେ ନୂତନ ଉଦ୍ଭାବନ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବା ଏବଂ ନୂତନ ବୈଷୟିକ ଉପକରଣ ନିର୍ମାଣ କରିପାରିବା | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଲାବୋରେଟୋରୀ ଗୁଡିକରେ କରାଯାଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ବିକାଶରେ ବହୁତ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିଜ୍ଞାନର ଏଜେଣ୍ଡାକୁ ବିସ୍ତାର କରେ |

ଆମ ଜୀବନର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ 

ନିୟମିତଭାବେ ବିକଶିତ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଆମ ଜୀବନର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ହୋଇସାରିଛି | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ନୂତନ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବଜାରକୁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏକ ଅଲଗା ସ୍ତର କୁ ନେଇ ସାରିଛି ଏବଂ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଏକ ନୀତିଦିନ ବ୍ୟବହାର ରେ ଉପଯୋଗ କରିସାରିଛନ୍ତି | ସର୍ବୋପରି, ବୈଷୟିକ ପ୍ରଗତି ଦେଶଗୁଡିକର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ବିକାଶକୁ ଆଗେଇ ନେଇଛି |

ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ନକାରାତ୍ମକ ଦିଗ |

ଯଦିଓ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏକ ଭଲ ଜିନିଷ, ସବୁକିଛିର ଦୁଇଟି ପାର୍ଶ୍ୱ ଅଛି | ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ମଧ୍ୟ ଦୁଇଟି ପାର୍ଶ୍ୱ ଅଛି ଗୋଟିଏ ଭଲ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ଖରାପ | ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର କିଛି ନକାରାତ୍ମକ ଦିଗ ଯାହା ଆମେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ |

ପ୍ରଦୂଷଣ

ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସହିତ ଶିଳ୍ପାୟନ ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ ଯାହା ବାୟୁ, ଜଳ, ମୃତ୍ତିକା ଏବଂ ଶବ୍ଦ ପରି ଅନେକ ପ୍ରଦୂଷଣ ସୃଷ୍ଟି କରେ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏହା ପଶୁ, ପକ୍ଷୀ ଏବଂ ମଣିଷମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି | ଏହା ଦ୍ୱାରା ବହୁତ ମାତ୍ରାରେ ପରିବେଶ ଦୂଷିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି |

ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ପଦର କ୍ଲାନ୍ତ

ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ନୂତନ ଉତ୍ସ ଆବଶ୍ୟକ କରେ ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ସନ୍ତୁଳନ ବିଚଳିତ ହୁଏ | ପରିଶେଷରେ, ଏହା ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ପଦର ଅତ୍ୟଧିକ ଶୋଷଣର କାରଣ ହେବ ଯାହା ଶେଷରେ ପ୍ରକୃତିର ସନ୍ତୁଳନକୁ ବିଘ୍ନ କରିବ |

ବେକାରୀ

ଗୋଟିଏ ମେସିନ୍ ଅନେକ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ବଦଳାଇପାରେ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ମେସିନ୍ଗୁଡ଼ିକ ଅଟକି ନପାରି ଅନେକ ଘଣ୍ଟା କିମ୍ବା ଦିନ ପାଇଁ କ୍ରମାଗତ ଗତିରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବେ | ଏହି କାରଣରୁ, ଅନେକ ଶ୍ରମିକ ଚାକିରି ହରାଇଲେ ଯାହା ଶେଷରେ ବେକାରୀ ବୃଦ୍ଧି କରେ |

ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ପ୍ରକାର

ସାଧାରଣତ ,, ଆମେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ସମାନ ମାପରେ ବିଚାର କରୁ କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରରେ ବିଭକ୍ତ | ଏଥିରେ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା, ଶିଳ୍ପ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା , ସ୍ଥାପତ୍ୟ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା, ସୃଜନଶୀଳ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଏବଂ ଅନେକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ସଂକ୍ଷେପରେ ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା |

ଶିଳ୍ପ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା

ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମେସିନ୍ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରଯୁକ୍ତିକୁ ସଂଗଠିତ କରେ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏହା ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସହଜ ଏବଂ ସୁବିଧାଜନକ କରିଥାଏ |

କ୍ରିଏଟିଭ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି |

ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ କଳା, ବିଜ୍ଞାପନ, ଏବଂ ଉତ୍ପାଦ ଡିଜାଇନ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହୋଇଛି ଯାହା ସଫ୍ଟୱେର୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ତିଆରି | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏଥିରେ 3D ପ୍ରିଣ୍ଟର୍ , ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ରିଅଲିଟି, କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଗ୍ରାଫିକ୍ସ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପରିଧାନ ଯୋଗ୍ୟ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଗଠିତ |

ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା

ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସୂଚନା ପଠାଇବା, ଗ୍ରହଣ କରିବା ଏବଂ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ ଟେଲିକମ୍ ଏବଂ କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ବ୍ୟବହାରକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ | ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିର ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉଦାହରଣ |

ଆଜି, ଆମର ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ଆମେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ହେଉଛି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ଉପହାର ଏବଂ ଯାହା ବିନା ଆମେ ଆମ ଜୀବନକୁ କଳ୍ପନା କରିପାରିବୁ ନାହିଁ | ଆମେ ତଥ୍ୟକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିପାରିବୁ ନାହିଁ ଯେ ଏହା ଆମ ପରିବେଶକୁ ଘୋର କ୍ଷତି କରିଛି |

ଟେକ୍ନଲୋଜି ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିବା ଲାଭ :

(1) ଏହା ଦ୍ୱାରା ମଣିଷ ଆଜି ଅସମ୍ଭଵ କାମ କୁ ସମ୍ଭବ କରିପାରୁଛି | ବହୁତ ଦିନ ଲାଗୁଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ କୁ ମାତ୍ର କିଛି କ୍ଷଣ ରେ ସମାପ୍ତ ହେଇଯାଉଛି |

(2) ଆଜିର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମଣିଷକୁ ସମସ୍ତ କ୍ଷେତ୍ର ରେ ଉପଯୋଗ କରୁଛି ଯଥା – କୃଷି , ଚିକିତ୍ସା , ଶିକ୍ଷା, ଯୋଗାଯୋଗ, ବ୍ୟବସାୟ, ଏମିତିକି ଆମେ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ର କହିଲେ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟୁକ୍ତି ହେବ ନାହିଁ |

(3) ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ର ଏକ ଅଂଶ ଆମେ ମୋବାଇଲ କୁ ନେଇପାରିବା ଯେଉଁଠି ଆମେ ସବୁ କିଛି କାମ କରି ପାରୁଛୁ | ଯୋଗାଯୋଗ ସହ ମନରଞ୍ଜନ , ବ୍ୟବସାୟ , ସୋପିଙ୍ଗ , ଟଙ୍କା ଲେନଦେନ ସମସ୍ତ ଦରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଆମେ କିଛି କ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ କରିପାରୁଛୁ |

ଉପସଂହାର :

ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମଣିଷର ଏମିତି ଏକ ଉଦ୍ଭାବନ ଯାହାକୁ ଆମେ ଏଡେଇଦେଇ ଚାଲିପାରିବନି | କିନ୍ତୁ ଏତେ ଉପଯୋଗୀ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା କେତେ କ୍ଷତିକାରକ ତାକୁ ମଧ୍ୟ ଆମେ ଏଡେଇ ଦେଇପାରିବନି | ସେଥିପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଦରକାର କେମିତି ଏହାର ଉପଯୋଗ ଠିକ ଭାବରେ ହେଇପାରିବ ଓ ପରିବେଶ କୁ ମଧ୍ୟ ଠିକ ଭାବରେ ବଞ୍ଚାଯାଇ ପାରିବ |

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular