Buy Best Competitive Exam Book With Low Price

SYSTEMS OF HUMAN BODY IN ODIA || SCIENCE NOTES ODIA

More articles

SYSTEMS OF HUMAN BODY IN ODIA || SCIENCE NOTES ODIA

ମାନବ ଶରୀର ଅନେକ ପାରସ୍ପରିକ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ନେଇ ଗଠିତ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ସିଷ୍ଟମ୍ ହୋମୋଷ୍ଟାସିସ୍, ନିଜେ, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସିଷ୍ଟମ୍ ଏବଂ ସମଗ୍ର ଶରୀରର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣରେ ସହଯୋଗ କରିଥାଏ | ଏକ ସିଷ୍ଟମ୍ ଦୁଇଟି କିମ୍ବା ଅଧିକ ଅଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଗଠିତ, ଯାହା ଟିସୁର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ |
 
ଇଣ୍ଟେଗୁମେଣ୍ଟାରୀ ସିଷ୍ଟମ୍ କିମ୍ବା ଏକ୍ସୋକ୍ରାଇନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ |(INTEGUMENTARY SYSTEM or Exocrine system) 

ମାନବ ଶରୀରର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଅଙ୍ଗ ହେଉଛି ଏକୀକୃତ ପ୍ରଣାଳୀ, ଯେଉଁଥିରେ ଚର୍ମ, କେଶ, ନଖ, ଗ୍ରନ୍ଥି ଏବଂ ସ୍ନାୟୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ରିସେପ୍ଟର ସୁରକ୍ଷା (Protection: ) : ଏହା UV ଆଲୋକ, ଯାନ୍ତ୍ରିକ, ତାପଜ ଏବଂ ରାସାୟନିକ ଚାପ, ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ ଏବଂ ମାଇକ୍ରୋ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରେ |
ଜୀବ

ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା (Sensation) : ଚର୍ମରେ ରିସେପ୍ଟର ଥାଏ ଯାହା ସ୍ପର୍ଶ, ଚାପ, ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ତାପମାତ୍ରା ଅନୁଭବ କରେ | ଥର୍ମୋରେଗୁଲେସନ୍: ଚର୍ମର ବିଭିନ୍ନ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଜଡିତ | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ at ାଳ ଗ୍ରନ୍ଥି, କେଶ, ଏବଂ ଆଡିପୋଜ୍ ଟିସୁ |

ମେଟାବୋଲିକ୍ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡିକ (Metabolic functions:) : ସବ୍କ୍ୟୁଟାନ୍ସ ଆଡିପୋଜ୍ ଟିସୁ ଭିଟାମିନ୍ ଡି, ଏବଂ ଟ୍ରାଇଗ୍ଲାଇସରାଇଡ୍ ଉତ୍ପାଦନରେ ଜଡିତ |

ଚର୍ମ (Skin) 

ଏହା ଏପିଥେଲିଆଲ୍ ଟିସୁ (ଏପିଡର୍ମିସ୍) ର ଏକ ସ୍ତରକୁ ନେଇ ଗଠିତ ଯାହା କନେକ୍ଟିଭ୍ ଟିସୁ (ଡର୍ମିସ୍) ଏବଂ ଏକ ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ସବ୍କ୍ୟୁଟାନ୍ସ ସ୍ତର (ହାଇପୋଡର୍ମିସ୍ କିମ୍ବା ସବ୍କ୍ୟୁଟିସ୍) ଦ୍ୱାରା ସମର୍ଥିତ |

skin photo

  • ଏହା ଚର୍ମର ବାହ୍ୟ ସ୍ତର | ଏଥିରେ ସ୍କ୍ୱାମସ୍ କୋଷ ବା କିରାଟିନୋସାଇଟ୍ ଥାଏ, ଯାହା କିରାଟିନ୍ ନାମକ ଏକ କଠିନ ପ୍ରୋଟିନ୍ ସିନ୍ଥାଇଜ୍ କରିଥାଏ | ଚର୍ମ, କେଶ ଏବଂ ନଖର କିରାଟିନ୍ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଉପାଦାନ |
  • ଏଥିରେ ଲେଙ୍ଗରହାନ୍ସ କୋଷ ନାମକ ବିଶେଷ କୋଷ ଅଛି ଯାହା ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ସଙ୍କେତ ଦେଇଥାଏ | ଏହି ଏପିଥେଲିୟମ୍ ର ମୌଳିକ ସ୍ତରଗୁଡିକ ଡର୍ମାଲ୍ ପପିଲା ଗଠନ ପାଇଁ ଫୋଲ୍ଡ୍ | ଇ ଏପିଡର୍ମିସ୍ ପାଞ୍ଚଟି ଉପ-ସ୍ତରକୁ ନେଇ ଗଠିତ |
  • ଷ୍ଟ୍ରାଟମ୍ କର୍ନିୟମ୍ – ମୃତ, ଅତ୍ୟଧିକ ସମତଳ କୋଷଗୁଡ଼ିକର ଉପର ସ୍ତର | ସେଲ୍ ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟଗୁଡିକ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ ନାହିଁ |
  • ଷ୍ଟ୍ରାଟମ୍ ଲୁସିଡମ୍ – ମୃତ କୋଷଗୁଡ଼ିକର ପତଳା, ଚଟାଣ ସ୍ତର | ପତଳା ଚର୍ମରେ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ |
  • ଷ୍ଟ୍ରାଟମ୍ ଗ୍ରାନୁଲୋସମ୍ – ଆୟତାକାର ଆକୃତିର କୋଷଗୁଡ଼ିକ ଯାହା ଏପିଡର୍ମିସ୍ ପୃଷ୍ଠକୁ ଯିବାବେଳେ ଅଧିକ ଚଟାଣ ହୋଇଯାଏ |
  • ଷ୍ଟ୍ରାଟମ୍ ସ୍ପିନୋସମ୍ – ପଲିହେଡ୍ରାଲ୍ ଆକୃତିର | କୋଷଗୁଡ଼ିକ ଯାହା ଷ୍ଟ୍ରାଟମ୍ ଗ୍ରାନୁଲୋସମ୍ ନିକଟତର ହେବା ସହିତ ସମତଳ ହୁଏ |
  • ଷ୍ଟ୍ରାଟମ୍ ବେସାଲ୍ – ବିସ୍ତୃତ ସ୍ତମ୍ଭ (ସ୍ତମ୍ଭ ଆକୃତିର) କୋଷଗୁଡ଼ିକର ଭିତର ସ୍ତର | ବେସାଲ୍ କୋଷଗୁଡିକ ଗଠିତ ଯାହାକି ନୂତନ ଚର୍ମ କୋଷଗୁଡିକ ଉତ୍ପାଦନ କରେ |

ଡର୍ମିସ୍ |

  • ଏପିଡର୍ମିସ୍ ତଳେ ଥିବା ସ୍ତର ହେଉଛି ଡର୍ମିସ୍ |
  • ଚର୍ମର ମୋଟା ସ୍ତର ହେଉଛି ଏହାର ପ୍ରାୟ 90 ପ୍ରତିଶତ ମୋଟା |
  • ଏଥିରେ ବିଶେଷ କୋଷ ରହିଥାଏ ଯାହା ତାପମାତ୍ରାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ, ସଂକ୍ରମଣ ସହିତ ଲଢ଼ିବାରେ, ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବାରେ ଏବଂ ଚର୍ମକୁ ରକ୍ତ ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |
  • ଏହା ମଧ୍ୟ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତାର ଚିହ୍ନଟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଚର୍ମକୁ ଶକ୍ତି ଏବଂ ନମନୀୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ |

ଡର୍ମିସର ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ:

  • ରକ୍ତଭଣ୍ଡାର – ଚର୍ମକୁ ଅମ୍ଳଜାନ ଏବଂ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ପରିବହନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁକୁ ବାହାର କରନ୍ତୁ | ଏହି ପାତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଚର୍ମରୁ ଶରୀରକୁ ଭିଟାମିନ୍ D ମଧ୍ୟ ପରିବହନ କରିଥାଏ |
  • ଲସିକା ପାତ୍ର – ମାଇକ୍ରୋବସ୍ ସହିତ ଲ to ିବା ପାଇଁ ଚର୍ମ ଟିସୁକୁ ଲସିକା (ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀର ଧଳା ରକ୍ତ କୋଷ ଧାରଣ କରିଥିବା କ୍ଷୀରଯୁକ୍ତ ତରଳ) ଯୋଗାଏ |
  • ତ୍ୱଚା ଗ୍ରନ୍ଥି – ଚର୍ମ ପୃଷ୍ଠକୁ ଜଳ ପରିବହନ କରି ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ ଯେଉଁଠାରେ ଏହା ଚର୍ମକୁ ଥଣ୍ଡା କରିବା ପାଇଁ ବାଷ୍ପିତ ହୋଇପାରେ |
  • ସେବାସିୟସ୍ (ତେଲ) ଗ୍ରନ୍ଥି – ଗୁପ୍ତ ତେଲ ଯାହା ଚର୍ମକୁ ଜଳପ୍ରବାହ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ମାଇକ୍ରୋବ ବିଲ୍ଡ-ଅପରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ | ସେଗୁଡ଼ିକ ହେୟାର ଫୋଲିକଲ୍ସ ସହିତ ସଂଲଗ୍ନ ହୋଇଛି |
  • ହେୟାର ଫୋଲିକଲ୍ସ – ଟ୍ୟୁବ୍ ଆକୃତିର ଗୁହାଳ ଯାହା କେଶ ମୂଳକୁ ଆବଦ୍ଧ କରିଥାଏ ଏବଂ କେଶକୁ ପୋଷଣ ଯୋଗାଇଥାଏ |
  • ସେନ୍ସୋରୀ ରିସେପ୍ଟର – ସ୍ନାୟୁ ଶେଷ ଯାହା ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ସ୍ପର୍ଶ, ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଉତ୍ତାପର ତୀବ୍ରତା ଭଳି ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ପଠାଇଥାଏ |
  • କୋଲାଜେନ୍ – କଠିନ ଗଠନମୂଳକ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଯାହା ମାଂସପେଶୀ ଏବଂ ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକୁ ଧରିଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରର ଟିସୁକୁ ଶକ୍ତି ଏବଂ ରୂପ ଦେଇଥାଏ |
  • ଏଲାଷ୍ଟିନ – ରବର ପ୍ରୋଟିନ୍ ଯାହା ଇଲାସ୍ଟିସିଟି ଯୋଗାଇଥାଏ ଏବଂ ଚର୍ମକୁ ପ୍ରସାରିତ କରିଥାଏ | ଏହା ଲିଗାମେଣ୍ଟ, ଅଙ୍ଗ, ମାଂସପେଶୀ ଏବଂ ଧମନୀ କାନ୍ଥରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ |
  • ହାଇପୋଡର୍ମିସ୍ (ସବ୍କ୍ୟୁଟିସ୍)
  • ଚର୍ମର ଭିତର ସ୍ତର ହେଉଛି ହାଇପୋଡର୍ମିସ୍ |
  • ଏହି ସ୍ତର ଡର୍ମିସ୍ ତଳେ, ଏବଂ ଏହା ସହିତ ମିଶ୍ରିତ |
  • ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟତ  ଆଡିପୋଜ୍ ଟିସୁ ଏବଂ ନାଳ ଗ୍ରନ୍ଥି ଥାଏ |
  • ଆଡିପୋଜ୍ ଟିସୁରେ ମେଟାବୋଲିକ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ରହିଛି: ଏହା ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଏବଂ ଟ୍ରାଇଗ୍ଲାଇସେରାଇଡ୍ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଦାୟୀ |

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest