Select Your Favourite
Category And Start Learning.

ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା 2022 କ’ଣ? What is Agneepath Scheme in Odia

ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା 2022 କ’ଣ?

ଦେଶର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଜୁନ୍ ୧୪ ରେ  ‘ଅଗ୍ନିପଥ’ ନାମକ  ଏକ ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି, ଭାରତ ସରକାର,  ଭାରତ, ସେନା, ନୌସେନା ଏବଂ ବାୟୁସେନାର ତିନୋଟି ସେନା ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବେ। ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ସୈନିକ ହେବ, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭିନ୍ନ ମାନ୍ୟତା ରହିବ | ଏବଂ ଏହି ସୈନିକଙ୍କୁ ଅଗ୍ନିବୀର କୁହାଯିବ । ଏହି ଅଗ୍ନିଭିରୋର  ନିଯୁକ୍ତମାନେ ଚାରି ବର୍ଷ ପାଇଁ ସେନା, ନୌସେନା କିମ୍ବା ବାୟୁସେନାରେ ରହିବେ । ଏବଂ  ଏହି ଅଗ୍ନିଭିରୋମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 25% ଆଗକୁ ସ୍ଥାୟୀ ହେବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ |

ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନାର ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟଗୁଡିକ ? (ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନାର ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ)

  • ଅଗ୍ନିବୀର ଭାବରେ ଚାରି ବର୍ଷ ପାଇଁ ଦେଶ ସେବା କରିବାର ଏକ ସୁଯୋଗ |
  • ସମସ୍ତ ସୈନିକ/ ନାବିକ/ ନାବିକ ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ଏୟାରମ୍ୟାନ୍ (ଆର୍ମି), ନୌସେନା ଏବଂ ବାୟୁସେନାର   ନିଯୁକ୍ତି ।
  • ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ମେରିଟ୍ ଆଧାରିତ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟା |
  • ଆକର୍ଷଣୀୟ ମାସିକ ଦରମା ଏବଂ ଗ୍ରାଣ୍ଡ ସର୍ଭିସ୍ ଫଣ୍ଡ ପ୍ୟାକେଜ୍ |
  • ନିୟମିତ କ୍ୟାଡରରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାର 100%  ସୁଯୋଗ ।
  • ଯୋଗ୍ୟତା ଏବଂ ସାଂଗଠନିକ ଆବଶ୍ୟକତା ଆଧାରରେ ଚାରି ବର୍ଷ ପରେ, 25%  ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଏକ “କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଏବଂ ପରିଶ୍ରମୀ ବ୍ୟବସ୍ଥା” ମାଧ୍ୟମରେ ମନୋନୀତ ହୁଅନ୍ତି |

ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ଯୋଗ୍ୟତା/Qualificcation For Agneepath Scheme

  • ଆବେଦନକାରୀ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଭାରତର ସ୍ଥାୟୀ ବାସିନ୍ଦା ହେବା ଆବଶ୍ୟକ |
  • ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ବୟସ ୧୭.୫   ରୁ ୨୧  ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହେବା ଉଚିତ୍ |
  • (ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ – ଅଗ୍ନିଭିରୋଙ୍କ ଆଗ୍ନେପଥ ଯୋଜନାରେ ନିଯୁକ୍ତି ର ବୟସ ସମ୍ପର୍କରେ ସରକାର ଏକ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।    )
  • ଅଗ୍ନିବୀରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦଶମକିମ୍ବା ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିବେ |
  • ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ଡାକ୍ତରୀ ମାନଦଣ୍ଡ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ |

ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦସ୍ତାବିଜ/Required Document For Agneepath Scheme

  • ଆଧାର କାର୍ଡ
  • ଆୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ର
  • ପାସପୋର୍ଟ ଆକାର ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍
  • ବୟସର ପ୍ରମାଣ
  • ଦଶମ କିମ୍ବା ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ମାର୍କ ସିଟ୍
  • ବାସସ୍ଥାନ ପ୍ରମାଣପତ୍ର
  • ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ଵର୍
  • ଡାକ୍ତରୀ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍
  • ଇମେଲ୍ ଆଇଡି ଇତ୍ୟାଦି

ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ନିଯୁକ୍ତି ସିମା ର ବୟସ ? / Age For Agneepath Scheme

ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସମସ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ସମାନ ବୟସ ସୀମା  ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଯଦି ଜଣେ ଯୁବକ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଦେଶର ସେବା କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି । ତେଣୁ ତାଙ୍କ ବୟସ  ୧୭.୫ ବର୍ଷରୁ  ୨୧  ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ବୟସ ସୀମାରେ କୌଣସି ଆରାମ ଦିଆଯାଇନାହିଁ ।

(ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ – ଅଗ୍ନିଭିରୋଙ୍କ ଆଗ୍ନେପଥ ଯୋଜନାରେ ନିଯୁକ୍ତି ର ବୟସ ସମ୍ପର୍କରେ ସରକାର ଏକ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।    )

ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନାର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କେତେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯିବ?

 ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଆଗ୍ନେପଥ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ନିଯୁକ୍ତି ସହିତ ବାହାରକୁ ଆସୁଛି । ଯେଉଁଥିରେ  ସେନାରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ନିଯୁକ୍ତି ରାଲି ୯୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ  90 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସେନା ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ନିଯୁକ୍ତି ରାଲି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ।

  • ସେନା – 40,000 ପଦବୀ
  • ନୌସେନା – 3,000 ପଦବୀ
  • ବାୟୁସେନା – 3,500 ପଦବୀ

ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଅଗ୍ନିବୀରଙ୍କ ଦରମା କ’ଣ ହେବ ? Salary For AgniVeer 2022

ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଅଗ୍ନିବୀରମାନେ  ପ୍ରଥମ ବର୍ଷରେ ମାସିକ ୩୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା  ଦରମା ପାଇବେ ।  ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷରେ ମାସିକ ଦରମା ୩୩,୦୦୦   ଟଙ୍କା, ତୃତୀୟ ବର୍ଷରେ ୩୬,୫୦୦ ଟଙ୍କା  ଏବଂ ଚତୁର୍ଥ ବର୍ଷରେ  ୪୦,୦୦୦  ଟଙ୍କା ହେବ। ଦରମା ବ୍ୟତୀତ ବିପଦ ଏବଂ କଷ୍ଟ ଭତ୍ତା, ରାସନ ଭତ୍ତା, ପୋଷାକ ଏବଂ ଭ୍ରମଣ ଭତ୍ତା ରହିବ ।

ଆଇଟିଆଇ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବୈଷୟିକ ଅନୁଷ୍ଠାନର ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ବିଶେଷ ମାନବ ସମ୍ବଳ ପାଇଁ ନିଆଯିବ | ଯେତେବେଳେ ସୈନିକମାନେ ଚାରି ବର୍ଷ ସମାପ୍ତ ହେବାକୁ ବାହାରକୁ ଆସିବେ, ସେମାନେ ସେବା ପାଣ୍ଠି ପାଇବେ |   ଏଥିରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ଦରମାରୁ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ରାଶି କଟାଯିବ ଏବଂ ସମାନ ପରିମାଣ ସରକାର ଦେବେ । ଚାରି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ରାଶି  11 ଲକ୍ଷ 70 ହଜାର ଟଙ୍କା ହେବ । ଏଥିରେ କୌଣସି ଆୟକର ରହିବ ନାହିଁ ।

ଅଗ୍ନିବୀରର  ଜୀବନ ବୀମା କଭର ୪୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରହିବ । ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଦରମାରୁ କୌଣସି ଯୋଗଦାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ଲାଇଫ୍ ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସ କଭର ବ୍ୟତୀତ  ସେବା ସମୟରେ ମୃତ୍ୟୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ 44  ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଅନୁକମ୍ପା ରାଶି ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଏବଂ ବାକି ଥିବା ସେବାର ଦରମା ଏବଂ ଅବଶିଷ୍ଟ ସମୟ ପାଇଁ ସେବା ପାଣ୍ଠିର ଅଂଶ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ଯଦି ଆପଣ ଅକ୍ଷମ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ସେବାରୁ ବାହାରେ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଅକ୍ଷମତା ଆଧାରରେ ଏକକାଳୀନ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ ।

୪ ବର୍ଷ ପରେ ଅଗ୍ନିବୀର କ’ଣ କରିବେ ?

ଏହାର ଉତ୍ତରରେ ବାୟୁସେନା ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଦ୍ୱାଦଶ ପରେ ମଧ୍ୟ ଯୁବକମାନେ ଦକ୍ଷତା ତାଲିମ ନିଅନ୍ତି କିମ୍ବା ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି କିମ୍ବା ଚାକିରି ପାଆନ୍ତି। ଆମେ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଏକ ସମୟରେ ତିନୋଟି ସୁଯୋଗ ଦେଉଛୁ | ସେମାନେ ଭଲ ଦରମା ପାଇବେ, ସେମାନେ ଚାରି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ବାଲାନ୍ସ ପାଇବେ | ସେମାନଙ୍କୁ ଦକ୍ଷତା ତାଲିମ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯିବ । ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଅଧୀନରେ, ସେମାନଙ୍କୁ ଯାହା ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ତାଲିମ ଦିଆଯିବ  ତାହାର ଶ୍ରେୟ ପାଇବେ | ଏଥିରୁ ସେମାନେ ଚାରି ବର୍ଷ ପରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ନେଇପାରିବେ । ଚାରି ବର୍ଷ ଧରି ସେନାରେ ରହିବା ପରେ ସେମାନେ ଅଧିକ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ସହିତ ବାହାରକୁ ଯିବେ |

ଆଗ୍ନେପାଥ ଯୋଜନାକୁ ସରକାର ଏକ ଖେଳ ପରିବର୍ତ୍ତନକାରୀ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କ ସହ ସେନା, ନୌସେନା ଏବଂ ବାୟୁସେନା ମୁଖ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଭବିଷ୍ୟତର ଆହ୍ୱାନର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସେନାକୁ ସକ୍ଷମ କରିବ । ସେନାରେ ସୈନିକମାନଙ୍କର ହାରାହାରି ବୟସ  ୩୨ ବର୍ଷ | ଅଗ୍ନିବୀରଙ୍କ ଆଗମନ ପରେ ହାରାହାରି ବୟସ  6-7  ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ 26 ବର୍ଷ ହେବ ଏବଂ ସେନା ଅଧିକ ଯୁବକ ଏବଂ ଫିଟ୍ ହେବ । ଯୁବକମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଶୀଘ୍ର ଶିଖିବେ |

ଏହା ମଧ୍ୟ ପଢନ୍ତୁ:

ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ?

ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା ସହିତ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ମୁଖ୍ୟ ଆଡମିରାଲ ଆର ହରିକୁମାର କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ସହିତ ମହିଳା ବିକ୍ରେତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବୁ । ନୌସେନା ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳା ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଗତ ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ଧରି ବିମାନରେ (ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜରେ) ପୋଷ୍ଟିଂ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ଆମେ ଏକ ଲିଙ୍ଗ ନିରପେକ୍ଷ ସେବା ଏବଂ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅଗ୍ନିପଥ ଅଧୀନରେ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯିବ | ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ ଅଗ୍ନିବୀର ହେବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଭାରତୀୟ ନୌସେନାରେ, ମହିଳାମାନେ କେବଳ ଅଧିକାରୀ ପାହ୍ୟାରେ ଥିଲେ ଏବଂ ବିକ୍ରେତା ପାହ୍ୟାରେ କେବଳ ପୁରୁଷ ଅଛନ୍ତି |

ଅଗ୍ନିଭିରୋ ପେନସନ ଏବଂ ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟି କେତେ ପାଇବେ ? (ଅଗ୍ନିବୀର ଦରମା, ପେନସନ, ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟି)

ଯେତେବେଳେ ଅଗ୍ନିବୀର ଚାରି ବର୍ଷର ସେବା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ବାହାରେ ରହିବେ, ସେତେବେଳେ ସେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ପେନସନ କିମ୍ବା ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟି ପାଇବାକୁ ହକଦାର ହେବେ ନାହିଁ | ସେବା ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଦକ୍ଷତା ତାଲିମ ଦିଆଯିବ | ଚାରି ବର୍ଷ ପରେ, ସମସ୍ତ ଅଗ୍ନିବୀର ବାହାରେ ରହିବେ | ତା’ପରେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସର୍ବାଧିକ 25 % ଙ୍କୁ ନିୟମିତ କ୍ୟାଡର ଭାବରେ ସେନାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯିବ, ଅର୍ଥାତ୍ ସ୍ଥାୟୀ ଭାବରେ | ଶତକଡା କ’ଣ ହେବ, ଏହା ସେନାର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ ।

କିନ୍ତୁ ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଯିଏ ବାହାରକୁ ଯିବେ ତାଙ୍କୁ ଏକ  “ଗ୍ରାଣ୍ଡ ପ୍ୟାକେଜ୍” ଦିଆଯିବ । ଯେଉଁଥି ପାଇଁ  ସେମାନଙ୍କ ଦରମାର 30%  କଟାଯିବ ଏବଂ ସମାନ ପରିମାଣର ଟଙ୍କା ସରକାର ନିଜ ତରଫରୁ ମିଶ୍ରିତ କରିବେ । ଏହି ଆଧାରରେ ଯେତେବେଳେ ଯୁବକମାନେ ଏହି ଯୋଜନାରୁ ବାହାରିବେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ 11 ଲକ୍ଷ 70 ହଜାର ଟଙ୍କା ମିଳିବ । ଆୟକର ମଧ୍ୟ ରହିବ ନାହିଁ ।

ଯୁବକମାନେ କାହିଁକି ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନାକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି?

ଦେଶର ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ଯୁବକମାନେ ଏହି ଯୋଜନାକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି । ବିହାରରେ ସର୍ବାଧିକ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି। ସେନାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ଯୁବକମାନଙ୍କ ପକ୍ଷ ହେଉଛି ସେମାନେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେନାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଅନ୍ତି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଚାରି ବର୍ଷର ଚାକିରି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ | ବିକ୍ଷୋଭକାରୀ ଛାତ୍ରମାନେ ତୁରନ୍ତ ଏହି ଯୋଜନା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ପୋଲିସ ନିଯୁକ୍ତିରେ ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ଯବାନମାନେ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଅନ୍ତି

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବରାଜ ସିଂ ଚୌହାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ସେନା ହେଉଛି ଦେଶର ଗର୍ବ ଏବଂ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଗର୍ବ । ଭାରତୀୟ ସେନା କର୍ମଚାରୀମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଆମର ହିରୋ, ଆଦର୍ଶ । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ପୋଲିସ ନିଯୁକ୍ତିରେ ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବା ଯବାନମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯିବ  ।

ଆସାମ ଏବଂ ମଣିପୁର ଚାକିରିରେ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ମଧ୍ୟ

ଅନେକ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀରେ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ ଆଗ୍ନେପଥ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଥିବାରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ଆସାମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହିମନ୍ତ ବିଶ୍ୱ ସରମା ଏବଂ ମଣିପୁର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏନ ବିରେନ ସିଂ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଚାରି ବର୍ଷ ଧରି ସେନାସେବା କରିବା ପରେ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ଚାକିରିରେ ‘ଅଗ୍ନିବୀର’ଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପସନ୍ଦ ଦିଆଯିବ।

ଅନ୍ ଲାଇନ୍ ରେ ଆବେଦନ କରିବେ ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ପାଇଁ କିପରି ଅନଲାଇନ୍ ଆବେଦନ କରିବେ?

ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର କେବଳ ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଅନଲାଇନ୍ ପ୍ରୟୋଗ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇନାହିଁ | ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ସରକାର ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ଉନ୍ମୋଚନ କରିବେ  । ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଆବେଦନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କୌଣସି ସୂଚନା ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅଂଶୀଦାର ହେବା ମାତ୍ରେ, ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆମର ଏହି ପ୍ରବନ୍ଧ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ | ତେଣୁ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ପ୍ରବନ୍ଧ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରହିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ, ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି ଆପଣମାନେ ଜାଣିବେ ଅଗ୍ନିବୀର ଯୋଜନା କ’ଣ ନା ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା କ’ଣ । (ହିନ୍ଦୀରେ ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ବିବରଣୀ) ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ସୁବିଧା, ଯୋଗ୍ୟତା, ବୟସ ସୀମା ଇତ୍ୟାଦି ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ ଏବଂ   ସମାନ ଚାକିରି ଏବଂ ବାହକ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା ପାଇଁ ଆମର ବ୍ଲଗ୍ (https://www.jobfuture.in/)ରେ ଅନ୍ୟ ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକ ପଢନ୍ତୁ।

Leave a comment

Your email address will not be published.